پیچ و مهره گلخانه ای

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله گلخانه ای بدون دیدگاه

Bolt & nut golkhaneh

پیچ و مهره گلخانه ای جهت نصب و به هم پیوستن اجزاء سازه های گلخانه ای از پیچ و مهره هایی در صنایع گلخانه ای صنعتی و کشاورزی استفاده می شود. که دارای اشکال مختلف و کارایی های مختلفی می باشند. از پیچ و مهره گلخانه در ساخت سازه گلخانه و همچنین محل تلاقی نایلون پوشش گلخانه و همچنین قرار دادن پنجره ها و سایر تجهیزات بر روی سازه استفاده می شود و در سایز های مختلف تولید می گردد.

پیچ و مهره  گالوانیزه گلخانه ای در انواع پیچ و مهره های سبک نیمه سنگین از لحاظ وزن تقسیم بندی می گردد. عموماً بناهای گلخانه ای جزو سازه های تغییر پذیر هستند یعنی ممکن است بعد از مدتی معین نیاز به افزایش مساحت و یا تغییر ساختار در نوع معماری گلخانه داشته باشند.

به همین سبب استفاده از اتصالات جداشونده و غیر ثابت به مراتب می تواند کمک کننده باشد. شما می توانید در هر زمان با باز کردن پیچ و مهره گلخانه در محل اتصالات تغییرات سازه ای را روی مجموعه ایجاد کنید. در ادامه ی این مقاله سعی می کنیم اطلاعات جامع تری در مورد انواع و سایر ویژگی های این قطعات ارزشمند ارائه دهیم.

انواع پیچ و مهره گالوانیزه گلخانه ای

 • پیچ و مهره  گلخانه ای سبک
 • پیچ و مهره  گلخانه ای کشاورزی
 • پیچ و مهره  گلخانه ای صنعتی
 • پیچ و مهره  گلخانه ای سنگین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل پیچ و مهره گلخانه ای، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود. پیچ و مهره گلخانه ای به روش متداول استفاده از گالوانیزه گرم به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى پیچ و مهره گالوانیزه گلخانه ای استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى پیچ و مهره ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

پیچ و مهره گلخانه ای

ابعاد و سایز پیچ و مهره گلخانه

پیچ و مهره گلخانه را می توان از لحاظ سایز با چندین متغیر مختلف مورد بررسی قرار داد. ابعاد کلگی، طول پایه ی پیچ و قطر پایه، سه متغیر فوق العاده با اهمیت در تعریف سایز پیچ و مهره گلخانه می باشد. عرض کلگی پیچ را معمولا با S نشان می دهند و دارای سایزهای 7، 8 ،10، 13، 17، 19 و 22 ، 24 ،27، 30، 32، 36، 41، و 46 میلیمتر می باشند.

متغیر دوم که برابر طول پایه ی پیچ است را با L نشان می دهند که برای پیچ و مهره گلخانه برای مدل های مختلف برابر 8 تا 40 میلیمتر، 8 تا 50 میلیمتر، 12 تا 60 میلیمتر، 16 تا 60، 20 تا 80، 25 تا 80 میلیمتر ،30 تا 100، 40 تا 100 ،50 تا 100، 60 تا 100، 70 تا 100 میلیمتر می باشد.

ابعاد d یا قطر پایه نیز جهت ارائه ی یک تعریف استاندارد و مورد تایید غالبا به صورت m4, m5, m6, m8, m10, m12, m14, m16, m18, m20, m22, m24, m27, m30 ارائه می شوند. همان طور که مشاهده می کنید یک تنوع ساختاری فوق العاده بالا در پیچ و مهره گلخانه وجود دارد که پاسخگوی برقراری هر نوع اتصالی در سازه های گلخانه ای عظیم هستند.

مشخصات و ویژگی های ساختاری پیچ و مهره گلخانه

پیچ و مهره گلخانه جهت سهولت در عملیات نصب معمولاً از یک کلگی با ساختار شش وجهی تشکیل شده اند. پایه ی پیچ می تواند به صورت تمام رزوه شده و با اینکه بخشی از آن بدون رزوه باشد. ناحیه ی کوچکی که بدون رزوه است غالباً در نزدیکی کلگی پیچ قرار دارد. اما در اکثر موارد پیمانکاران نوع تمام رزوه ی پیچ و مهره گلخانه را جهت برقراری اتصالاتی ایمن و پایدار ترجیح می دهند.

مهره های آن ها نیز به تبع نوع ساختار پیچ به صورت 6 گوش طراحی می شوند تا فرآیند باز و بست پیچ ها به سرعت انجام شود. مانند دیگر پیچ و مهره های رایج وجود واشرهای فلزی در درون پیچ ضروری و مهم خواهد بود البته نبود آن نیز به آن صورت نمی تواند نصب و اتصال این قطعات را دچار مشکل کند.

مشخصات و ویژگی های ساختاری پیچ و مهره گلخانه

جنس و متریال ساخت پیچ و مهره گلخانه

با توجه به آنکه سازه های گلخانه ای عموماً در تماس مستقیم با آب و هوای محیط طراحی و ساخته می شوند در نتیجه استفاده از سخت ترین عناصر فلزی برای احداث آن ها کاملاً منطقی می باشد. اگرچه پیچ و مهره گلخانه در کنار انواع لوله فولادی گلخانه تنها یک بخش از این سازه ی فلزی را تشکیل می دهند اما کلیه ی قطعات از جنس استیل گالوانیزه شده می باشند و در این مورد با یکدیگر مشترک هستند.

این آلیاژ کربنی بالاترین استحکام را نسبت به سایر عناصر فلزی موجود دارند و برای ساخت سازه های گلخانه ای بهترین گزینه می باشند. پیچ و مهره گلخانه استیل در محل اتصالات حداکثر نیرو را برای ثابت نگه داشتن لوله ها ایجاد می کنند که نتیجه ی آن طبیعتاً افزایش ایمنی و جلوگیری از فروریزی گلخانه خصوصاً سقف آن ها است.

عموماً اتمسفر محیط و شرایط جوی بیشترین خطر را برای قطعات فلزی ایجاد می کنند که تاثیر آن ها بر روی سازه های فلزی خصوصاً محل اتصالات آن به صورت تدریجی خواهد بود. بطوریکه در طولانی مدت قطعاً سبب زنگ زدگی و خوردگی فلز حتی عناصر فولادی می شوند. برای جلوگیری از این فرآیند مخرب، پیچ و مهره گلخانه را مانند لوله های موجود در سازه ی گلخانه گالوانیزه می کنند. با این روش عمر و ماندگاری قطعات به مراتب افزایش پیدا می کند.

فواید و مزایای بکارگیری پیچ و مهره گلخانه

 • پیچ و مهره گلخانه بر خلاف اتصالات جوشی قابلیت باز و بست سریعی دارند و شما می توانید در صورت نیاز به تغییر سازه آن ها را به محل نصب دیگری منتقل کنید.
 • پیچ و مهره فولادی پس از پایان مراحل ساخت خود با استفاده از محلول زینک مذاب طی عملیاتی تحت عنوان گالوانیزه عمقی گرم پوشش دهی می شوند. در نتیجه رطوبت محیط هیچگونه تاثیری بر روی آن ها ندارد.
 • پیچ و مهره گلخانه تنوع ابعادی بالایی دارند و همین مزیت باعث می شود تا قابلیت ساخت سازه های کوچکتر تا حتی سازه های گلخانه‌ای عظیم وجود داشته باشد.
 • رزوه های موجود بر روی پیچ و مهره علیرغم ظرافت بالای خود در اثر اعمال نیروهای فزاینده ی ناشی از پیچش دچار انحراف و یا شکستگی نمی شوند که در نوع خود بزرگترین مزیت و امتیاز محسوب می شود.

مشخصات و ویژگی های ساختاری پیچ و مهره گلخانه

نکات مرتبط با خرید و نصب انواع پیچ و مهره

 • قبل از خرید خود سعی کنید با یک ارزیابی جامع سایز ایده آل ، تعداد و حجم پیچ و مهره گلخانه را برآورد کنید. البته در این مورد بسیاری از کارشناسان فروش یک راهنمایی و مشاوره کلی را به مشتریان ارائه می دهند.
 • خرید خود را حتما از مراکز فروش مجاز و برند انجام دهید. زیرا این مراکز هم قیمت مقرون به صرفه تری را برای این قطعات در نظر می گیرند و هم بالاترین سطح کیفیت و استاندارد را دارند.
 • در زمان اتصال پیش از هر چیز سعی کنید در زیر کاور عملیات نصب قطعات را انجام دهید در مورد گلخانه ها نایلون های ضخیم می توانند پوشش خوبی در مقابل رطوبت باشند. دقت شود اگرچه لوله ها و پیچ و مهره گلخانه کاملاً گالوانیزه شده هستند اما قرار دادن در زیر پوشش به مراتب بهتر از تماس مستقیم با شرایط نامساعد محیطی می باشد. کمترین تاثیر آن استفاده ی بسیار طولانی مدت از آن ها خواهد بود.
 • برای ساخت گلخانه حتما از پیمانکاران با تجربه استفاده کنید تا مراحل نصب و اتصال قطعات به طور صحیح انجام شود.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵