لوله pg

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله برق گالوانیزه بدون دیدگاه

pg pipe

لوله pg یکی از انواع لوله برق می باشد. این لوله با استفاده از ورق گالوانیزه تولید می گردد. علاوه بر مصرف در داخل در پروژه های عمرانی ، به کشورهای مجاور نیز صادر می گردد. از سایزهای pg11 الی pg48 اینچ تولید می گردد. لوله برق pg در انواع لوله های سبک و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد.

بسته بندی لوله های pg بصورت بندیل بوده و بر اساس هر متر فروخته می شود و در شاخه های 3 متری تولید می گردد. از موارد استفاده از لوله pg می توان به لوله کشی در فضای های بسته و به دور از باران و رطوبت در لوله کشی جهت پروژه های دوربین مداربسته ، سیستم های امنیتی ، و کابل کشی در سوله های صنعتی می توان اشاره نمود.

انواع لوله pg

  • لوله pg
  • لوله pg سبک
  • لوله pg کاسپین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله برق pg ، از پوشش گالوانیزه استفاده می شود . لوله های pg گالوانیزه به روش متداول استفاده از گالوانیزه به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد . مشخصات محصول تولیدى  لوله برق  pg ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

قطر خارجی لوله pg

جهت معرفی سایز لوله pg می توان دو کمیت قطر داخلی و همچنین قطر خارجی را مطرح کرد. این نکته را به یاد داشته باشید که قطر خارجی لوله برق همواره بزرگتر از قطر داخلی آن است. دلیل این موضوع نیز به واسطه ی اضافه کردن ضخامت لوله در مقدار قطر داخلی است. بنابراین زمانی که می خواهیم قطر خارجی لوله برق را محاسبه کنیم تنها کافی است قطر داخلی را با ضخامت لوله pg جمع کنیم.

از طرف دیگر جهت محاسبه ضخامت لوله برق نیز کافی است تفاضل قطر خارجی و قطر داخلی را محاسبه کنیم. این اطلاعات یکسری داده های تخصصی و فنی است که کارشناسان حوزه لوله های صنعتی کاملا از آن آگاه هستند. همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد این لوله ها از pg11 تا pg48 ساخته و تولید می شوند. با افزایش نمره لوله طبیعتا قطر خارجی آن نیز افزایش می یابد.

با افزایش قطر می توان کابل های قطورتر و بزرگتری را در این نوع از لوله های برق قرار داد. در جدول بالا به طور دقیق این ابعاد به ترتیب از بالا به پایین آورده شده اند. کمترین مقدار آن مربوط به لوله برق pg11 است که برابر 18.6 میلیمتر می باشد و بیشترین آن مربوط به لوله برق pg48 می باشد که مقدار آن برابر 59.3 میلیمتر می باشد.

قطر خارجی لوله pg

ارتباط میان ضخامت و سایز لوله pg

یکی از موضوعات مهمی که همواره در بخش بررسی های فنی لوله pg برق مورد بحث است افزایش ضخامت لوله است. اینکه تا چه میزان از افزایش سایز لوله می توان ضخامت را ثابت نگه داشت. با توجه به جدول بالا و داده ها و ارقامی که در آن وجود دارد ضخامت لوله pg برای لوله های pg21، pg16، pg13.5، pg11 برابر 1.2 میلیمتر، برای لوله های pg36، pg29 برابر 1.4 میلیمتر و برای لوله برق pg48 برابر 2 میلیمتر می باشد. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چرا ضخامت لوله را برای تمامی لوله ها ثابت در نظر نگرفته اند و به صورت مقطعی برای یک گروه از لوله ها یکسان و برای گروهی دیگر آن را افزایش داده اند.

بررسی این موضوع مرتبط با حوزه مهندسی و طراحی لوله pg برق است. اما می توان دلایلی را برای آن عنوان کرد. دلیل اصلی آن حفظ هماهنگی و تناسب میان سایز لوله و ضخامت آن است. درواقع هر چقدر که لوله بزرگتر می شود لازم است که به جهت حفظ هماهنگی و سازگاری ساختاری میان المان های مختلف لوله به بخش های دیگر لوله نیز افزوده شود.

لوله های بزرگتر با توجه به افزایش سطح تماس خود با محیط خارجی در صورت عدم افزایش ضخامت می توانند در برابر عوامل فشار یا تنش های مکانیکی محیط آسیب پذیر باشند.

علت پایین بودن وزن لوله pg چیست؟

یکی از تفاوت های بسیار مهم و اساسی لوله برق فولادی با دیگر لوله ها مانند لوله فولادی آبرسان و لوله گالوانیزه گلخانه در این است که لوله pg برق دارای وزن بسیار پایین تری نسبت به لوله های مذکور است. دلیل این موضوع به واسطه ی موقعیت نصب و نوع کاربری آن هاست. همان طور که می دانید لوله های برق در مواردی ممکن است به صورت معلق و یا اتصال دیواری در سازه نصب شوند لذا باید یکی از خصوصیات اینگونه از لوله ها سبک بودن آن ها باشد. از طرف دیگر نوع کاربری آن ها نیز متفاوت است.

لوله های برق نیازی به تحمل بار سازه مانند لوله های گلخانه ای ندارند. طراحی آن ها فقط محدود به پشتیبانی و حمایت از کابل ها می باشد در نتیجه در حدی که بتوانند تنش های آسیب زننده محیط را از کابل ها دور کنند به وظیفه ی اصلی خود عمل کرده اند. با کاهش وزن لوله می توان براحتی آن ها را حمل و در ارتفاعات بلند سازه نصب کرد. با این اوصاف دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات مکانیکی سنگین جهت حمل لوله ها به منظور نصب و اتصال آن ها در سازه ندارید.

علت پایین بودن وزن لوله pg چیست؟

بندیل کردن لوله pg

بندیل لوله بسته های لوله ای هستند که در خود چندین لوله را جای داده اند. بندیل کردن لوله مزیت های فراوانی دارند که از جمله آن می توان به تسهیل در انتقال لوله، جلوگیری از صدمه به ساختار لوله ها، شناسایی لوله های دارای سایز یکسان، و از همه مهمتر افزایش نظم در انبار کردن لوله ها اشاره کرد. با بندیل کردن لوله ها دیگر با پراکندگی و درهم ریختگی آن ها مواجه نمی شویم. با توجه به جداول بالا با افزایش سایز لوله تعداد قطعه های لوله در هر بندیل کاهش می یابد.

این موضوع بیشتر مرتبط با جلوگیری از افزایش وزن هر بندیل لوله است. بسته های 20 عددی لوله pg نمره 11 در شاخه لوله 3 متری دارای وزنی بالغ بر 31.8 کیلوگرم می باشد. در لوله pg نمره 48 نیز در هر بندیل 4 تکه لوله وجود دارد که با احتساب هر شاخه 3 متری لوله وزن کلی بندیل آن برایر 36 کیلوگرم خواهد شد. با این اوصاف تفاوت وزنی بسیار زیادی میان بندیل لوله pg سایز کوچک با سایز بزرگتر وجود ندارد.

فواید و مزایای استفاده از لوله های فولادی برق

  • لوله pg برق به منظور حمایت و پشتیبانی از لوله های برق در مسیر کابل کشی طراحی و ساخته شده اند. با استفاده از این لوله ها دیگر هیچ صدمه ای به کابل ها وارد نمی شود.
  • امنیت مجموعه های صنعتی و دیگر پروژه های کابل کشی با استفاده از لوله برق فولادی pg افزایش خواهد یافت.
  • این لوله های با توجه به جدول مذکور در ابتدای مقاله تنوع سایز بالایی دارند. لذا می توانید بزرگترین کابل ها را با استفاده از آن ها هدایت کنید.
  • در محیط های باز مانند کابل کشی از منبع تغذیه اصلی به سمت تیرک های عمودی برق قابلیت استفاده به صورت مدفون در خاک را نیز دارند.
  • با توجه به گالوانیزه بودن ساختار لوله pg ، نگرانی های موجود مبنی بر زنگ زدگی و خوردگی آن ها کاملا برطرف خواهد شد.

وزن پایین آن ها بزرگترین مزیت آن ها محسوب می شود. البته مقاومت و استحکام ساختاری بالایی نیز دارند که مزیت و امتیاز آن ها را در کنار وزن کنترل شده آن ها چندین برابر کرده است.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵