لوله گلخانه گالوانیزه

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله گلخانه ای بدون دیدگاه

Golkhane Galvanized pipe

لوله گلخانه گالوانیزه از انواع لوله های پر مصرف در صنایع سازه گلخانه های صنعتی و کشاورزی بوده و به دلیل قیمت مناسب وزن پایین تر نسبت به لوله بدون درز و همچنین تنوع در ضخامت و وزن های متفاوت از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد.

نحوه تولید لوله های گلخانه گالوانیزه بصورت تولید لوله سیاه از ورق و بصورت درزجوش مستقیم می باشد که پس از تولید و تمیزکاری جهت گالوانیزه به وان مذسازه گلخانه ای روی منتقل گردیده و پس ماندگاری مدتی معین بصورت لوله گالوانیزه و با مقدار پوشش حداقل 70 میکرون آماده جهت بسته بندی و فروش می باشد.

لوله های گلخانه گالوانیزه از سایزهای ½ الی 6 اینچ تولید می گردد و از نمره 2 الی نمره 10 تولید می گردد.

ضخامت لوله گلخانه گالوانیزه 2 میلیمتر ، 2.35 میلیمتر و 2.5 میل برای سازه سقف و ضخامت 2.8 میلیمتر و 3 میلیمتر برای ستون ها استفاده می شود. لوله گلخانه در انواع لوله های سبک نیمه سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی لوله گلخانه گالوانیزه بصورت بندیل بوده و بر اساس وزن هر بندیل فروخته می شود.

انواع لوله گلخانه گالوانیزه

 • لوله گلخانه گالوانیزه سبک
 • لوله گلخانه گالوانیزه کشاورزی
 • لوله گلخانه گالوانیزه صنعتی
 • لوله گلخانه گالوانیزه سنگین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله گلخانه ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود . لوله گالوانیزه سازه گلخانه ای به روش متداول استفاده از گالوانیزه گرم به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى  لوله گلخانه ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

انواع اتصالات لوله گالوانیزه سازه گلخانه

بررسی ساختاری انواع لوله گلخانه گالوانیزه

لوله گلخانه گالوانیزه از جمله لوله های بسیار با کیفیت و مقاومی هستند که در پروژه های مرتبط با احداث انواع گلخانه از آن ها استفاده می شود. طرح ساختاری لوله فولادی گلخانه معمولا به دو صورت ساده یا مستقیم و یا کمان می باشد که هر دو از استحکام بالایی برخوردار هستند.

لوله های مستقیم گزینه ای ایده آل برای قسمت پایه ی سازه گلخانه می باشد و به جهت جنس سخت خود بار اصلی گلخانه را تحمل می کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد لوله های طرح کمان و ناحیه بکارگیری آن ها ، اتصالات پیچ و مهره ای، خاصیت ضد زنگ بودن لوله گلخانه گالوانیزه ، وزن متعادل آن ها، قیمت و معیارهای انتخاب یک لوله گلخانه استاندارد صحبت کنیم.

لوله گلخانه گالوانیزه طرح کمان

لوله گلخانه گالوانیزه طرح کمان جزو لوله های رایج در ساخت سازه های گلخانه ای هستند. این لوله ها دقیقاً با همان جنس و متریال اولیه لوله گلخانه معمولی ساخته می شوند و تنها تفاوت آن ها داشتن انحنا در طول لوله است.

با توجه به ویژگی ساختاری خود غالباً در ناحیه ی پایه ها استفاده نمی شوند و معمولاً آن ها را در سقف و قسمت رویه ی گلخانه بکار می گیرند تا هم نمای زیباتری را به گلخانه ببخشد و هم آنکه بتوان نایلون های گلخانه را براحتی روی آن ها قرار داد و عملیات نصب نایلون به لوله ها به سهولت انجام شود.

نقش پیچ و مهره گلخانه در پایداری سازه

پیچ و مهره گلخانه نقش کلیدی در احداث سازه های گلخانه ای دارند. لذا بدون وجود پیچ و مهره نمی توان لوله گلخانه گالوانیزه را به دیگر لوله های موجود اتصال داد. این نوع اتصالات بر خلاف اتصالات جوشی کاملا جداشونده هستند در نتیجه در صورت لزوم می توان براحتی آن ها را جدا و در ناحیه ی دیگر از سازه گلخانه به کار برد.

ویژگی بارز آن ها جنس استیل و همچنین گالوانیزه بودن آن ها است. مانند لوله های گلخانه ای خاصیت ضد زنگ دارند و پایداری و دوام بالایی در استفاده ی طولانی مدت دارند.

لوله گالوانیزه گلخانه ای

دلایل ضد زنگ بودن لوله گلخانه گالوانیزه

لوله گلخانه گالوانیزه همان طور که از نامشان مشخص است کاملا گالوانیزه شده هستند. یعنی در یک پروسه ی جداگانه در یک محفظه ی مملو از محلول زینک مذاب که با عنوام حمام زینک نیز می‌شناسند غوطه ور می شوند. این غوطه وری فلزات باعث می شود تا محلول مذاب زینک کل سطح فلز را فرا بگیرد و با یک چسبندگی بالا روی فلز لوله قرار گیرد.

در این حالت لایه ی زینک تماس سطح لوله را با محیط اطراف قطع می کند و این عدم تماس تاثیر پذیری از محیط اطراف را نیز به صفر می رساند. در نتیجه لوله گلخانه گالوانیزه از زنگ زدگی و فرسایش و خوردگی ناشی از اکسیداسیون محفوظ می ماند.

وزن نسبتاً پایین و مقاومت بالای لوله گلخانه گالوانیزه

یکی از ویژگی های بسیار عالی لوله گلخانه گالوانیزه وزن پایین آن ها می باشد. البته این وزن به واسطه ی ضخامت کنترل شده ی آن ها می باشد. این ویژگی خاص لوله گلخانه منجر به کاهش مقاومت آن نمی شود بلکه بالعکس علاوه بر حفظ مقاومت خود دارای کاربری آسانی نیز هستند. به عنوان نمونه لوله گلخانه با نمره 2 با سایز ½ اینچ به ازای شاخه 6 متری و با ضخامت 2 میلیمتر دارای وزن 6.4 کیلوگرم هستند.

با افزایش ضخامت آن به 2.5 میلیمتر وزن آن ها نیز به 8.5 کیلوگرم در متراژ شاخه ی ذکر شده می رسند. لوله نمره 6 با سایز 2 اینچ و ضخامت 2 و 2.5 میلیمتر به ترتیب دارای وزن 18.4 و 23.5 کیلوگرم هستند. طبیعتا با افزایش ضخامت به مقدار وزن آن ها نیز افزوده می شود.

معیارهای انتخاب یک لوله گلخانه استاندارد

قبل از آنکه بخواهید به انتخاب و در نهایت خرید لوله گلخانه گالوانیزه بپردازید بهتر است یک ارزیابی کلی و جامع نسبت به نوع سازه گلخانه ی خود داشته باشید. در این خصوص پیشنهاد می شود بصورت شماتیک سازه گلخانه ی خود را طراحی کنید تا مقدار مواد اولیه و تعداد لوله ها و همچنین نوع و سایز آن ها مشخص شود.

محاسبات دقیق شما می تواند یک صرفه جویی اصولی را در بودجه ی شما لحاظ کند. محیط ساخت سازه با استفاده از لوله گلخانه گالوانیزه را مد نظر قرار دهید اگر در آن منطقه دائماً تند باد و وزش های سنگین وجود دارد استفاده از لوله های سایز بزرگ در قسمت پایه گلخانه بسیار کمک کننده خواهد بود.

انواع لوله گالوانیزه گلخانه ای

قیمت لوله گلخانه گالوانیزه

همان طور که قبلا نیز ذکر شد لوله گلخانه گالوانیزه در سایزهای متنوعی ساخته و پرداخته می شود. طبیعتاً لوله های بزرگتر دارای وزن بیشتر و متریال استیل بیشتری هستند در نتیجه تفاوت قیمتی آن ها با سایزهای کوچکتر کاملا بدیهی است. همان طور که می دانید روش های مختلفی برای گالوانیزه کردن لوله ها وجود دارد. اما روش گرم عمقی بالاترین کیفیت را دارند.

لذا لوله های گالوانیزه گرم به نسبت سایر لوله ها که دارای رنگ و یا گالوانیزه سرد هستند قیمت بالاتری دارند. به عنوان یک قاعده کلی نوع گالوانیزاسیون لوله، سایز و جنس و متریال اولیه اصلی ترین عوامل تأثیر گذار بر قیمت لوله های گلخانه ای هستند.

جمع بندی

 • لوله گلخانه گالوانیزه ساختارهای متنوعی دارند بطوریکه هم به صورت مستقیم و هم به شکل کمان و منحنی موجود می باشند.
 • لوله گالوانیزه گلخانه دارای ابعاد متنوعی هستند در نتیجه برای گلخانه های با وسعت بالا به منظور استحکام بیشتر می توان از سایز های بزرگتر این لوله های گالوانیزه استفاده کرد.
 • اتصالات بین لوله ای آن ها به صورت بست های پیچ و مهره ای است درنتیجه قابلیت جداسازی و تغییر معماری گلخانه وجود دارد.
 • پوشش زینک موجود بر روی لوله گلخانه عملا فرآیندهای زنگ زدگی و خوردگی را کاملا از بین می برد.
 • با وجود وزن پایین لوله گلخانه گالوانیزه دارای مقاومت بالایی می باشند.
 • مراحل نصب و ساخت گلخانه ها با استفاده از این لوله ها به سرعت انجام می شود چرا که این لوله ها به واسطه ی وزن پایین کاربری و حمل آسانی را دارند.
 • قیمت مقرون به صرفه و متعادل نسبت به بازار

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵