لوله گالوانیزه جوشی

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله گالوانیزه بدون دیدگاه

Weld galvanized pipe

لوله گالوانیزه جوشی از انواع لوله گالوانیزه که در مصارف آبرسانی سازه های فلزی جوشی و همچنین پل های هوایی استاده می شود. اغلب ضخامت لوله های گالوانیزه جوشی بالاتر از 3 میل بوده و در سایزهای مختلف قابل ارائه می باشد.

لوله گالوانیزه جوشی از سایزهای ½ الی 8 اینچ تولید می گردد و در انواع لوله های نیمه سنگین و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی لوله گالوانیزه بصورت بندیل بوده و بر اساس وزن هر بندیل فروخته می شود.

لوله گالوانیزه در واقع نام دیگر لوله سیاه می باشد که گالوانیزاسیون شده اند. گالوانیزه در واقع کاری است که برای محافظت از خوردگی و آسیب پذیری فلز ها به کار می رود. عمل گالوانیزاسیون به این معنی است که لایه ای از روی و آهن، بر روی فلز های مورد نظر می پوشاند تا آن ها را مستحکم و مقاوم کند.

این لوله ها ممکن است که دارای درز باشند که این درز ها را با جوش دادن به یک دیگر متصل می کنند تا این درز ها گرفته شود. لوله گالوانیزه جوشی در واقع لوله های درز داری هستند که با جوشکاری به هم متصل شده اند. از این لوله ها در صنعت های نیروگاهی و شیمیایی و آبرسانی و … استفاده می شود.

طریقه ی آب بندی این لوله ها به وسیله مواد بوده و همچنین به وسیله دنده پیچی به هم وصل می شوند. هر دو نوع این لوله های گالوانیزه چه فولادی و چه آهنی را در شاخه های 6 متری تولید می کنند. این نوع در بازار بر طبق نمره شناسایی می شوند. یکی از نکاتی که حائز اهمیت است استفاده نکردن از جوشکاری برای وصل این ها می باشد زیرا دودی که به وجود می آید بسیار سمی می باشد.

لوله گالوانیزه جوشی

انواع لوله گالوانیزه جوشی

 • لوله گالوانیزه آب
 • لوله گالوانیزه ستون گلخانه ای

این لوله ها از دو نوع  تشکیل می شود که در اینجا شما را با آن ها آشنا می کنیم.

لوله گالوانیزه فولادی: این لوله ها از فولاد نرم ساخته شده اند که این لوله های گالوانیزه شده برای سیستم آبرسانی و بعضی اوقات در تخلیه فاضلاب نیز استفاده می شوند. اما با این حال باید گفت که استفاده اصلی از این لوله ها در تهویه می باشد. برای ساخت این نوع لوله ورقه های فولاد را با فشار زیاد از قالب عبور می دهند و درز موجود در این لوله ها را جوش می دهند بعد از این کار آن ها را برای مقاوم سازی در برابر زنگ زدگی گالوانیزه می کنند.

لوله های گالوانیزه آهنی: این نوع، از آهن سفید ساخته شده است. درز های موجود در این مدل به وسیله دستگاه درز جوش به یک دیگر جوش خورده اند. رنگ این مدل خاکستری و تیره می باشد. این نوع از گالوانیزه نسبت به نوع فولادی خود سنگین تر و مات تر می باشند.

لوله های گالوانیزه فولادی نسبت به لوله های گالوانیزه آهنی دارای مقاومت کمتری نسبت به اسید می باشد و بسیاری از اسید ها، فولاد به کار رفته در این نوع را از بین می برد.

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی لوله های برق ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود . لوله گالوانیزه جوشی به روش متداول استفاده از  گالوانیزه گرم طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى  لوله های گالوانیزه جوشی ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله برق  ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

لوله گالوانیزه در شبکه های آبرسان

طراحی و به دنبال آن احداث شبکه های آبرسان با استفاده از لوله گالوانیزه جوشی از جمله عملیات های رایج در پروژه های ساخت و ساز می باشد. معمولاً لوله گذاری ها در حین ساخت سازه انجام می شود و در مکان های مدفون تعیین شده و با اتصالات مناسب در زیر مصالح و در مواردی به صورت روکار قرار می گیرند. لوله گالوانیزه جوشی 8 اینچ به دلیل سایز و قطر حدود 20 سانتی متری خود می توانند سیالات آبی را از منبع تغذیه ی اصلی که غالباً به صورت سیال پرفشار هستند در یک خط مسیر معین هدایت کنند.

با دریافت حجم گسترده ی آب به محل توزیع می توان لوله گالوانیزه جوشی با سایز کوچکتر را به شبکه ی انتقال آب متصل کرد. محل اتصالات این نوع از لوله ها به دلیل آب بندی فوق العاده عالی به هیچ عنوان دچار نشتی یا بیرون ریز سیال نمی شود. بنابراین شما می توانید در یک بازه ی زمانی طولانی مدت از لوله گالوانیزه جوشی در سیستم های لوله کشی خود استفاده کنید و حداکثر بهره برداری را از آن ها داشته باشید.

لوله گالوانیزه جوشی

استفاده از لوله جوشی در سازه های گلخانه ای

لوله گالوانیزه جوشی یکی از پرکاربردترین قطعات برای ساخت انواع سازه های گلخانه ای هستند که در سایزهای متعدد مورد استفاده قرار می گیرند. غالباً لوله هایی که برای این نوع پروژه ها بکار گرفته می شوند از نوع سبک در قسمت رویه یا سقف گلخانه و همچنین لوله های نیمه سنگین برای پایه های گلخانه است. بخش سقف سازه را می توان در طرح های مختلف از قبیل شیروانی، منحنی و یا مسطح ساده ساخت.

طرح های منحنی لوله گالوانیزه جوشی نیز با وجود جنس فلز خود به صورت پیش ساخته شکل دهی می شوند و با استفاده از برخی اتصالات به سازه ی گلخانه اضافه می شوند. از طرفی همان طور که ذکر شد بخش پایه ها به جهت تحمل بیشتر بار سازه و افزایش مقاومت و استحکام کلی گلخانه معمولا قدری دارای ساختار متفاوت و یا ضخیم تر هستند.

برای آنکه اتصالات میان لوله در بالاترین سطح ایمنی و پایداری لازم باشد از پیچ و مهره گلخانه بکارگیری می شود با کمک برخی از تجهیزات اتصال دهنده جانبی، لوله های گالوانیزه را به یکدیگر متصل می کنند. ساخت گلخانه با انواع لوله گالوانیزه جوشی نیازمند تجربه و شناخت کافی نسبت به گزینش سایز مناسب لوله و نحوه ی نصب و اتصال آن ها دارد که بهتر است دقت کافی در استخدام پیمانکاران داشته باشید.

انواع اتصالات لوله گالوانیزه

اتصالات لوله گالوانیزه جوشی نقش کلیدی در شکل دهی شبکه های پایپینگ دارند بطوریکه بدون این اتصالات رزوه ای عملا هیچگونه شبکه ی لوله کشی ایجاد نخواهد شد. هر کدام از این اتصالات لوله گالوانیزه جوشی برای مقاطعی خاص از لوله مورد استفاده قرار می گیرند که نوع معماری سازه تعیین کننده ی گزینش این اتصالات پایپینگ خواهد بود. این قطعات شامل موارد ذیل می باشد :

 • زانو 90 درجه جوشی درزدار
 • سه راه با مقاطع مساوی جوشی
 • سه راه تبدیلی با مقاطع غیر یکسان
 • تبدیل های گالوانیزه
 • بوشن گالوانیزه
 • انواع کپ
 • سر دنده جوشی

به عنوان نمونه شما می توانید با اتصال زانوهای گالوانیزه یک تغییر جهت 90 درجه را در مسیر لوله گالوانیزه جوشی ایجاد کنید. در هر دو سطح مقطع اتصالات لوله ای در قسمت داخلی دارای رزوه هستند که روی لوله های سازگار به خود پیچ می شوند. یکی از نکات مهمی که در مورد نحوه ی نصب این لوله ها باید مد نظر قرار دهید قطعات تبدیلی است.

این اتصالات تبدیلی لوله گالوانیزه جوشی زمانی استفاده می شود که نیاز است یک لوله با سایز کوچکتر را به شبکه اضافه کرد که در آن صورت سه راه تبدیل بهترین گزینه خواهند بود. بوشن ها یا کوپلینگ های گالوانیزه نیز معمولاً به عنوان قطعات اصلی در هر پروژه ی لوله کشی بکار گرفته می شوند. چرا که این بوشن ها به منظور ادامه مسیر در یک خط مستقیم بکار گرفته می شوند که با توجه به متراژ محدود لوله ها به وفور استفاده می شوند.

انواع اتصالات لوله گالوانیزه جوشی

مزایای استفاده از لوله گالوانیزه جوشی

 • در شبکه های آبرسان بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند بطوریکه سیالات در دماهای فوق العاده بالا و حتی زیر صفر نیز قابلیت انتقال توسط لوله گالوانیزه جوشی را دارند.
 • دارای سایزهای متنوعی هستند و می توانید در پروژه های وسیع برای فراهم کردن یک دبی (حجم در واحد زمان) بالا از سیالات از آن ها استفاده کنید.
 • علاوه بر لوله گالوانیزه جوشی، برای تکمیل سیستم های پایپینگ دارای انواع مختلفی از اتصالات رزوه ای هستند که متناسب با سایز لوله انتخاب می شوند.
 • قابل استفاده در محیط های مرطوب و با شرایط تنش زای محیطی که هیچگونه تغییری در سطح بیرونی و رنگ آن ها ناشی از خوردگی فلز رخ نخواهد داد.
 • متراژهای کاملاً کنترل شده که شرایط حمل و جابه جایی آن ها را به بهترین شکل مهیا کرده است.
 • لوله گالوانیزه جوشی با توجه به جنس استیل خود تحت فشارهای بیرونی دچار تخریب ساختاری و یا شکست بدنه نمی شوند.
 • در یک فرآیند جداگانه توسط محلول مذاب زینک به صورت عمقی یا غوطه وری پوشش دهی می شوند. لذا این امتیاز در لوله ها که معمولا با عنوان گالوانیزاسیون از آن ها یاد می شود باعث می شود تا مقاومت بدنه ی فلز در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی افزایش یابد.
 • به دلیل تولید انبوه این لوله ها در داخل و فراهم بودن کلیه ی متریال ساخت عمدتاً دارای قیمت بسیار مقرون به صرفه ای هستند.

خرید انواع لوله گالوانیزه از شرکت پتروکاسپین

لوله گالوانیزه جوشی جزو لوله های فوق‌العاده پرکاربرد در سیستم های پایپینگ صنعتی می باشند که امروزه خرید بسیار بالایی از همین مراکز صورت می گیرد. شرکت پتروکاسپین با این آگاهی که این لوله ها در حجم و تعداد بالا مورد درخواست مجموعه های عظیم است بنابراین برنامه های ویژه ای را نسبت به توزیع سریع لوله گالوانیزه در سراسر کشور در نظر گرفته است. علاوه بر این وجود تنوع در سایز و همچنین قیمت مناسب این لوله ها در شرکت پتروکاسپین باعث شده است تا به طور روز افزون به جامعه ی آماری مشتریان افزوده شود.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵