لوله کشی گالوانیزه چیست و چرا باید از آن مراقبت کنیم؟

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

Galvanized plumbing

از لوله کشی گالوانیزه در سیستم های لوله کشی آب و برق استفاده می شود. در هنگام لوله کشی لوله گالوانیزه وجود ابزاری مانند دستگاه لوله خم کن ، دستگاه رزوه کن ، دریل و سایر متعلقات می بایست اطمینان حاصل نمود تا در زمان لوله کشی صرفه جویی گردد.

لوله کشی لوله گالوانیزه در سقف و دیوار به وسیله بست های مختلف و همچنین ساپورت های مخصوص نصب می گردد.

اتصالات لوله کشی از سایزهای ½ الی 12 اینچ تولید می گردد. لوله کشی در انواع لوله های آب و برق تقسیم بندی می گردد.

بسیاری از خانه های قدیمی از لوله های فولادی گالوانیزه برای لوله کشی داخل منزل استفاده می کردند. امروزه نیز برخی از خانه ها نیز همچنان از لوله کشی گالوانیزه استفاده می کنند. اگرچه استفاده از فولاد گالوانیزه فوایدی دارد ، اما ممکن است برخی مشکلات لوله کشی شما به این نوع لوله ها مرتبط باشد.

درباره اینکه چرا ممکن است نیاز به لوله کشی گالوانیزه منزل خود داشته باشید ، اینکه لوله های گالوانیزه چه مدت دوام می آورند ، آیا این لوله ها حاوی سرب هستند و چگونگی تعیین نوع لوله کشی گالوانیزه ، در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

لوله کشی گالوانیزه چیست؟

زمانی سرب متداول ترین فلزی بود که در ساخت لوله های انتقال آب مورد استفاده قرار می گرفت. در سایر کشورها تا سال 1900 ، بیش از 70 درصد شهرهای بزرگتر از لوله های مبتنی بر سرب در سیستم های آب آشامیدنی شهری استفاده می کردند. پس از افزایش فشار برای مهار مسمومیت با سرب ، سازندگان شروع به تحقیق در مورد جایگزین دیگری برای لوله های سربی کردند. در دهه 1960 ، فولاد گالوانیزه جایگزین سرب به عنوان عنصر اصلی لوله کشی شد.

لوله های فولادی هنگامی که در روی مذاب فرو می روند ، گالوانیزه می شوند. این پوشش روی به جلوگیری از زنگ زدگی کمک می کند. با این حال ، پس از مدت ها استفاده ، خوردگی و زنگ زدگی در قسمت داخلی این لوله ها ایجاد می شود که می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

اگر در مورد نوع یا انواع لوله های خانه خود مطمئن نیستید ، به چند روش می توانید عمل کنید. محلی که لوله ها وارد خانه شما می شوند را پیدا کنید و لوله را با دقت با نیکل خراش دهید. سطح لوله را بررسی کنید که آیا از مس ساخته شده است یا خیر. از طرف دیگر ، لوله های فولادی گالوانیزه رنگ خاکستری استیل دارند و لوله های پلاستیکی معمولاً سیاه هستند.

لوله کشی گالوانیزه

مزایای لوله های گالوانیزه

وقتی لوله های گالوانیزه برای اولین بار استفاده می شدند ، بسیار متقاضی داشتند زیرا هزینه آنها نسبت به مس کمتر بود. این نوع لوله ها هنوز هم اغلب در پروژه های بزرگ ساختمانی و لوله کشی در فضای باز انتخاب می شوند. لوله های گالوانیزه ارزان تر از مس هستند و دوام بیشتری نسبت به پلاستیک دارند. یکی دیگر از مزایای لوله های گالوانیزه این است که قطر آنها بیشتر است تا در صورت مقایسه با مس ، آب بیشتری عبور دهد.

معایب لوله کشی گالوانیزه

بارزترین عیب لوله کشی گالوانیزه خوردگی است که با گذشت زمان در امتداد فضای داخلی لوله ها جمع می شود. از آنجا که این نوع لوله ها از فولاد ساخته شده اند ، کار با آنها نیز بسیار سنگین است. اگر لوله ها آسیب ببینند ، مجبور هستید آنرا تعویض کنید. هنگامی که لوله ها شروع به خوردگی می کنند ، می توان سرب را در آب مخلوط کند و اگر آب آشامیدنی باشد مشکلات برای سلامتی افراد ایجاد می کند.

تعریف لوله گالوانیزه

گالوانیزه سازی را می توان به چند روش مختلف انجام داد. روی را می توان بر روی آهن یا فولاد قرار داد تا یک لایه نازک از فلز ایجاد شده و در برابر خوردگی محافظت شود.

با گذشت زمان ، روش های دیگری مانند گالوانیزه سازی الکترو ، سمپاشی فلزی و رنگ آمیزی توسعه یافت. پوشش های الکترو گالوانیزه ، که به آن آبکاری نیز گفته می شود ، با استفاده از جریان الکتریکی اعمال می شود. یک روش دیگر گالوانیزه بخار یا گالوانیزه خشک می نامند.

این روش برای پوشش دادن سطوح داخلی و برای قطعات کوچکتر مناسب است. قطعات فولادی پس از قرار گرفتن در داخل یک محفظه بسته و چرخان با گرد و غبار روی و یک ماده مخصوص و حرارت دادن در دمای بسیار زیاد ، خرد می شوند. روش دیگر برای پوشاندن لوله با روی ، استفاده از انواع خاصی از رنگ با فرمول خاص است.

لوله کشی گالوانیزه

لوله آب گالوانیزه

حتی در بهترین شرایط ، لوله کشی گالوانیزه با گذشت زمان دچار خوردگی می شود. طول عمر معمول فولاد گالوانیزه از 25 تا 40 سال است. با این حال ، در مناطقی که آب پر فشار وجود دارد ، لوله های شما با سرعت بیشتری خراب می شوند. اگرچه لوله های گالوانیزه از خارج خوب به نظر می رسند ، اما در داخل نیز ممکن است خورنده باشند. رسوبات در امتداد داخلی لوله با گذشت زمان جمع می شوند و جریان آب را کم می کنند و فشار آب را در خانه کاهش می دهند. این تجمع می تواند بر فشار آب در قسمت های دیگر لوله نیز تأثیر بگذارد و باعث نشت شود.

متأسفانه ، هنگامی که این نشت ها در پشت دیوارهای شما یا در زیر کف ساختمان شما اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه بروز نشتی نشوید تا زمانی که خانه شما آسیب زیادی ببیند.

مشکلات زیادی در ارتباط با لوله های گالوانیزه وجود دارد: فشار کم آب ، توزیع ناهموار آب ، تغییر رنگ آب و نشتی.

فشار کم آب

خوردگی و رسوبات ایجاد شده در داخل لوله ها به مرور زمان فضای موجود در داخل لوله را کاهش می دهد ، که در نهایت باعث کاهش فشار آب در خانه شما می شود.

توزیع ناپایدار آب

از آنجا که خوردگی غالباً به صورت ناهموار تجمع می یابد ، ممکن است مناطق مختلف خانه شما با فشار کم آب مواجعه شود.

تغییر رنگ آب

اگر لکه های قهوه ای در سینک ظرفشویی یا وان خود مشاهده کردید ، ممکن است آهن در آب شما وجود داشته باشد که می تواند ناشی از لوله های گالوانیزه باشد.

نشتی

با گذشت زمان و در نهایت از کار افتادن لوله کشی ، اتصالات نشت می کند که می تواند به خانه شما آسیب زیادی برساند. نشتی که در پشت دیوارها یا زیر کف خانه رخ می دهد ، اگر بدون توجه باقی بماند ، می تواند آسیب جدی وارد کند. در بدترین حالت ، ممکن است یک صاحب خانه نه تنها نیاز به تعویض لوله ها داشته باشد ، بلکه آسیب ناشی از نشت آب باعث خساراتی در دیوار گچی ، کفپوش ، سقف  و …  نیز شود.

لوله کشی گالوانیزه

انواع لوله کشی

  • لوله کشی گالوانیزه آب
  • لوله کشی گالوانیزه سبک
  • لوله کشی گالوانیزه سنگین
  • لوله کشی گالوانیزه برق

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله کشی برق ، از پوشش کشی گالوانیزه استفاده می شود . لوله کشی لوله گالوانیزه به روش متداول استفاده از کشی گالوانیزه به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى  لوله کشی لوله گالوانیزه ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.
جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه : ۰۲۱۴۱۸۰۵