لوله کاندوئیت فلزی

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله برق گالوانیزه بدون دیدگاه

Steel conduit pipe

لوله کاندوئیت فلزی یکی از انواع لوله کاندوئیت می باشد. این لوله با استفاده از ورق گالوانیزه تولید می گردد. علاوه بر مصرف در داخل در پروژه های عمرانی ، به کشورهای مجاور نیز صادر می گردد و از سایزهای pg11 الی pg48 اینچ تولید می گردد.

لوله های کاندوئیت فلزی در انواع لوله های سبک و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی لوله کاندوئیت بصورت بندیل بوده و بر اساس هر متر فروخته می شود. در شاخه های 3 متری تولید می گردد.

از موارد استفاده از لوله فلزی می توان به لوله کشی در فضای های بسته و به دور از باران و رطوبت در کاندوئیت کشی جهت پروژه های دوربین مداربسته ، سیستم های امنیتی ، و کابل کشی در سوله های صنعتی می توان اشاره نمود.

انواع لوله های کاندوئیت فلزی

  • لوله کاندوئیت فلزی
  • لوله کاندوئیت فلزی سبک
  • لوله کاندوئیت فلزی کاسپین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله های کاندوئیت ، از پوشش گالوانیزه استفاده می شود . لوله کاندوئیت فلزی گالوانیزه به روش متداول استفاده از گالوانیزه به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى لوله های فلزی ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

کاربرد های لوله برق کاندوئیت

ویژگی های ساختاری لوله کاندوئیت فلزی

یکی از ویژگی های اصلی لوله کاندوئیت فلزی این است که در سایزهای بسیار متنوع طراحی و ساخته می شوند. با این وجود دیگر لازم نیست از لحاظ سایز نگران عدم سازگاری کابل ها با لوله ها باشید. در مورد سایز لوله ها باید این نکته را عنوان کنیم که قطر داخلی لوله ها معمولاً قدری بزرگتر از ابعاد کابل ها طراحی می شوند. این نوع ساختار به این دلیل است که کابل ها به راحتی قابلیت جابجایی درون لوله را داشته باشند.

قطر داخلی لوله کاندوئیت فلزی از حداقل۱.۸۶ سانتی متر تا حداکثر ۵.۹۳ سانتی متر می باشد. ابعاد میانی آن ها عبارتند از ۴.۷ سانتی متر، ۳.۷، ۲.۸۳، ۲.۲۵، و ۲.۰۴ سانتی متر می باشد. همانطور که مشاهده می کنید این ابعاد با دقت بسیار کوچک و در حد میلیمتر در نظر گرفته شده است. علت این طراحی دقیق در واقع تبعیت از یکسری استانداردهای بین المللی می باشد.

این استاندارد ها به گونه ای ابعاد لوله کاندوئیت فلزی را تنظیم می کنند که سایر متغیرهای آن مانند وزن لوله و ضخامت آن با یکدیگر هماهنگی لازم را داشته باشند. طبیعتاً با افزایش سایز لوله وزن آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد اما این افزایش وزن به حدی نیست که بتوان آنها را جزو لوله های سنگین قلمداد کرد. اصولاً لوله کاندوئیت برق با توجه به آنکه در سطوح دیواری و در مواردی به صورت معلق در سازه نصب می شوند لازم است که دارای وزن پایینی باشند.

مزیت های لوله کاندوئیت فلزی

لوله کاندوئیت فلزی امتیازات و مزیت های بسیار ارزشمندی را دارد. ساختار مستحکم و سخت این لوله ها باعث می‌شود تا کابل ها در بهترین شرایط و در بالاترین سطح امنیت محافظت شوند. آن چیزی که در مورد کابل ها واضح و شفاف است این است که اولویت اصلی، دور نگه داشتن آنها از تنش های محیطی می باشد. اینکه کابل ها تحت برخوردهای فیزیکی قرار نگیرند.

هرگونه پارگی یا قطع شدگی در ناحیه ای از کابل ریسک بالایی را در یک مجموعه صنعتی یا یک ارگان تولیدی ایجاد می کند. به همین دلیل هیچگاه نباید کابل ها را بدون تدابیر حفاظتی در یک سازه مسیریابی و هدایت کنیم. از مهم‌ترین مزایای این لوله ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • به واسطه استفاده از فرآیند گالوانیزه گرم در پوشش دهی این لوله ها، معمولاً در طولانی مدت دچار تغییر رنگ یا خوردگی در ساختار خود نمی شوند.
  • به واسطه داشتن اتصالات بین لوله های متعدد می توان شبکه های لوله کشی بسیار پیچیده‌ای را با استفاده از لوله کاندوئیت طراحی کرد.
  • استفاده از لوله کاندوئیت فلزی هزینه های تعمیر و نگهداری شما را در بلند مدت کاهش می دهد.
  • با توجه به نوع نصب رزوه ای آنها، امکان تغییر یا جابجایی لوله ها در هر موقعیتی از سازه وجود دارد.
  • به دلیل آنکه این لوله ها غالباً دارای وزن پایین می باشند در نتیجه احتمال ریزش آنها و یا جدا شدن از محل اتصالات بسیار کاهش می یابد.
  • سبک وزن بودن لوله ها باعث می شود تا عملیات نصب و اتصال سهل و آسانی را در ارتفاعات سازه داشته باشند.

تنوع اتصالات لوله برق کاندوئیت

اتصالات مورد نیاز در نصب و راه اندازی لوله کاندوئیت فلزی

جهت نصب و راه اندازی لوله کاندوئیت فلزی نیاز به یک سری اتصالات سازه ای داریم. مهمترین این اتصالات می‌توان به بست های فلزی اشاره کرد. این بست ها مسئولیت اتصال لوله ها و کابل های برق را به دیواره های سازه بر عهده دارند. یکی از پرکاربرد ترین بست های موجود بست اسپیت می باشد. بست های اسپیت این قابلیت را دارند تا لوله های برق را به صورت معلق از مرکز سازه هدایت کنند.

دیگر اتصالات رایج بست چنگالی می باشد. همانطور که میدانید این بست ها از مقاوم ترین و مستحکم ترین اتصالات موجود در حوزه پشتیبانی از لوله ها و کابل های برق می باشند. بست چنگالی معمولاً همراه با سی چنل ها مورد استفاده قرار می گیرد، به این صورت که سی چنل ها در کنار بست های چنگالی می‌توانند یک سیستم اتصال دهنده قوی و اساسی را به وجود آورند. مجموعه ای دیگر از اتصالات وجود دارند که میان دو لوله نصب می‌شوند.

یعنی اهداف به کارگیری آنها این است که بتوانند دو لوله را از طریق رزوه های موجود در قسمت داخلی خود به یکدیگر متصل کنند و یا در مواردی تغییر جهت های لازم را در مسیر لوله ها به وجود آورد. از جمله این اتصالات می‌توان به زانوهای استیل اشاره کرد. این قطعات یک تغییر جهت ۹۰ درجه را در مسیر لوله برق به وجود می آورد.

البته زانوهای درب دار یا اتصالات دارای پوشش فلزی نیز وجود دارد که معمولاً به عنوان کاندولت از آنها یاد می شود. این قطعات امکان بازرسی اتصالات کابل ها و ایجاد تغییرات را به واسطه داشتن درپوش فراهم می کند. علاوه بر این، اتصالات دیگری مانند بوشن ها، سه راهی ها و قطعات اتصال دهنده متقاطع نیز به وفور در شبکه های لوله کاندوئیت فلزی استفاده می شوند.

نصب و راه اندازی لوله کاندوئیت گالوانیزه گرم

استفاده از افراد مجرب در نصب قطعات پشتیبانی از کابل برق

لوله کاندوئیت فلزی از جمله قطعاتی می باشد که در صورت نصب صحیح در سازه و استفاده از اتصالات مناسب، میتواند بهترین و ایمن ترین قطعات پشتیبانی برای کابل‌های برق باشند. اگرچه این لوله ها چندان ساختار پیچیده‌ای ندارند و به راحتی در یک سازه نصب و پیاده سازی می شوند. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که ما باید تشخیص دهیم که چه مسیرها و چه نقاطی از سازه مناسب لوله گذاری هستند.

اگر مسیرهای طولانی را در نصب لوله ها انتخاب کنیم طبیعتاً نیاز به رشته لوله های بیشتری داریم که این امر باعث هدر رفت هزینه های شما می شود. همواره مسیرهای کوتاه در اولویت است زیرا به مراتب ریسک شبکه های لوله کشی برق را کاهش می دهد. تمامی تغییر مسیر ها و استفاده از اتصالات باید به طور اصولی انجام شود زیرا این قطعات اتصال دهنده بین لوله ای هستند که شبکه کلی لوله کشی شما را و از همه مهمتر معماری خاص آن را به وجود می‌آورند. شما با استخدام افراد مجرب و کارآزموده در حوزه نصب لوله کاندوئیت فلزی برق به خوبی می توانید این موارد را رعایت کنید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵