لوله فلزی نازک چیست و چگونه تولید می شود؟

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

لوله فلزی نازک عمدتا در صنایعی که نیاز به انتقال سیال از محیطی به محیط دیگر در آن ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. البته کاربرد این لوله ها به این مورد محدود نمیشود.

از لوله فلزی نازک در صنایع الکتریکی با کاربردی مشابه با لوله فلکسیبل برق، انتقال مواد شیمیایی، ابزار و سازه های مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی لوله فلزی نازک به لوله هایی اطلاق می شود که نسبت ضخامت آن ها به شعاع لوله کمتر از ۲۰/۱ باشد.

این لوله ها تحت عنوان لوله های فلزی جدار نازک نیز شناخته می شوند و به دلیل کاربرد فراوان، به وفور در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله فلزی نازک

لوله فلزی نازک

نحوه تولید لوله فلزی نازک

همانطور که می دانید لوله های موجود در صنعت عمدتا به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم بندی می شوند. برای تولید لوله های درزدار، ورق های فولادی با ضخامت معین انتخاب می شود. سپس این ورق ها از طریق فرم دهی با استفاده از غلطک ها، به سطح مقطع دایره ای شکل را به وجود می آورند.

سپس از طریق جوش لبه های موجود به یکدیگر متصل شده و یک لوله را با ضخامت دلخواه به وجود می آورند. اما لوله های فلزی نازک، عمدتا به صورت بدون درز تولید می شوند. برای تولید این دسته از لوله ها، یک شمش فولادی انتخاب می گردد.

سپس از طریق ایجاد ضربه با سمبه، درون آن خالی می شود تا به ضخامت دلخواه برسد. از آنجایی که در ساختار این دسته از لوله ها درز جوش وجود ندارد، در برابر فشار های داخلی و خارجی بالا، مقاومت بسیار زیادی از خود نشان داده و نشتی کمتری دارند.

لوله های فلزی نازک بدون درز موجود در بازار عمدتا به دو دسته گرم نورد و سرد نورد تقسیم بندی می شوند. لوله هایی که از طریق عملیات نورد سرد تولید می شوند عمدتا دارای شعاع ۳ میلیمتر و ضخامت جداره ۰.۲۵ میلیمتر هستند.

اما در لوله های فلزی بدون درز با نورد گرم، شعاع لوله به ۱۶ میلیمتر می رسد و ضخامت جداره حداقل ۲.۵ میلیمتر خواهد بود. با توجه به اعداد عنوان شده، می توان گفت دقت تولید لوله های نازک سرد بسیار بالاتر از لوله های فلزی گرم است.

انواع لوله فلزی نازک سرد و گرم

از انواع لوله فلزی نازک سرد می توان به لوله های معمولی، لوله های ضد زنگ و لوله های آلیاژی اشاره کرد. از لوله های فلزی نازک گرم نیز می توان لوله دیگ های کم فشار و فشار متوسط، دیگ های بخار، لوله های ترک خوردگی نفت و لوله های فولادی زمین شناسی نام برد.

جهت فروش و اطلاع از قیمت های لوله فلزی می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

021-41805

مطالب مرتبط

اتصالات رده 40 بنکن

Benkan sch40 fitting اتصالات رده 40 بنکن از انواع اتصالات رده 40 مانیسمان جوشی بوده که در سیستم های لوله کشی موتورخانه و تاسیسات نفت و گاز و همچنین سیستم های تحت فشار در نیروگاهها استفاده می شود. به روش تولید مانیسمان بوده و جهت محافظت از زنگ زدگی در انبار پوشش رنگ مشکی می [...]

سه راهی لوله و بوشن

سه راهی لوله از این وصاله سه راهی لوله جهت انشعاب گیری استفاده می شود . سه راهی ها شامل سه راهی قائم - سه راهی ۴۵ درجه - سه راهی تبدیل ساده و روپیچ توپیچ هستند . سه راهی قائم سه راهی قائم که سه راهی معادل نیز نامیده می شود وصاله ای است [...]

انواع زانویی لوله

اتصالات زانویی در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برای اتصال لوله ها به یکدیگر ، تغییر جهت دادن لوله ، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می نمایند که آنها را اتصالات یا وصاله می نامند . وصاله ها یا اتصالات در دو نوع پیچی یا (دنده ای) و [...]