لوله برق گالوانیزه گرم

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله برق گالوانیزه بدون دیدگاه

Hot dip Galvanized pipe

لوله برق گالوانیزه گرم یکی از انواع لوله برق گالوانیزه می باشد. این لوله با استفاده از ورق گالوانیزه گرم تولید میگردد. علاوه بر مصرف در داخل در پروژه های عمرانی ، به کشورهای مجاور نیز صادر می گردد و از سایزهای pg11 الی pg48 اینچ تولید می گردد.

لوله برق گالوانیزه در انواع لوله های سبک و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی لوله گالوانیزه گرم بصورت بندیل بوده و بر اساس هر متر فروخته می شود و در شاخه های 3 متری تولید می گردد.

از موارد استفاده از لوله گالوانیزه گرم می توان به لوله کشی در فضای های بسته و به دور از باران و رطوبت در برق کشی جهت پروژه های دوربین مداربسته ، سیستم های امنیتی ، و کابل کشی در سوله های صنعتی می توان اشاره نمود.

انواع لوله برق گالوانیزه گرم

  • لوله برق گالوانیزه گرم
  • لوله برق گالوانیزه گرم سبک
  • لوله برق گالوانیزه کاسپین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله برق گالوانیزه گرم ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود . لوله برق گالوانیزه به روش متداول استفاده از گالوانیزه گرم به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى لوله برق گالوانیزه ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

مشخصات فنی لوله برق گالوانیزه گرم

لوله برق گالوانیزه گرم از لحاظ طبقه بندی سایز به صورت pg11 pg16، pg13.5،  الی pg48 طراحی و ساخته می شوند که هر کدام نسبت به دیگری از نظر ساختار و ابعاد درونی کاملا با دیگری متفاوت است. به طور مثال لوله برق گالوانیزه گرم نمره 48 و 16 به ترتیب دارای قطر داخلی 59.3، و 22.5 میلیمتر هستند. معمولا ضخامتی که برای این نمونه از لوله فولادی برق در نظر می گیرند برابر 1، 1.25، و 1.5 میلیمتر است.

عموما ضخامت های بالاتر از 1 میلیمتر را برای لوله های با سایز بیشتر در نظر می گیرند تا نسبت وزن به سایز داخلی آن ها با یکدیگر سازگار و هماهنگ باشند. به عنوان یک مثال شفاف نمی توان لوله های دارای قطر حدود 6 سانتی متر را با ضخامت جداره لوله یک میلیمتر ساخت چرا که سنگینی و ابعاد لوله به قدری است که باید ضخامت آن نیز بیشتر شود.

از لحاظ وزنی نیز برای لوله برق گالوانیزه گرم pg11 به ازای هر متر طول شاخه یک وزن 0.423 کیلوگرم اندازه گیری شده است. سایز بزرگتر این لوله که pg48 است به ازای هر متر طول شاخه 1.48 کیلوگرم وزن دارند. لوله های کوچکتر به صورت بسته های 60 عددی، متوسط 30، و لوله های سایز بزرگ در بسته های 15 و 12 عددی بسته بندی می شوند.

لوله برق گالوانیزه گرم

چرا به لوله برق گالوانیزه گرم می گویند؟

عبارت گالوانیزه گرم بر اساس فرآیند مقاوم سازی بر روی لوله برق نام گذاری شده اند. همان طور که می دانید فلزات خصوصا مشتقات آهن مانند فولاد کربنی همگی در فضای مرطوب مستعد زنگ زدگی هستند و در طولانی مدت دچار تغییر رنگ و اکسیداسیون می شوند. بهترین روش تا به امروز تکنیک گالوانیزه عمقی گرم است. اگرچه معمولا از رنگ های تحت حرارت بالا نیز استفاده می شوند اما دوام چندان بالایی ندارند.

آنچه که در مراحل تولید لوله برق گالوانیزه گرم اتفاق می افتد این است که لوله ها را در محلول ذوب شده ی عنصر فلزی زینک در دمای بسیار بالا غرق می کنند. این ماده مذاب نرخ گسترس فوق العاده بالایی دارد و ریزترین منافذ لوله را پر و تحت پوشش قرار می دهد. با انجام این تکنیک لوله برق گالوانیزه گرم را می توان برای چندین سال متوالی به طور مستمر در مناطق مرطوب و پرتنش مورد استفاده و بهره برداری قرار داد.

نکات مهم در زمان خرید لوله برق گالوانیزه گرم

خرید لوله برق گالوانیزه گرم نیازمند رعایت یکسری نکات فنی و در عین حال تخصصی است که معمولاً تکنسین های نصب با بازدید از پروژه آن را به خریداران توصیه می کنند. در وهله ی اول باید یک ارزیابی صحیح از حجم کابل موجود داشته باشید و اینکه از چه مسیرهایی قصد انتقال آن ها را دارید. با تعیین حجم کابل عبوری در هر مسیر می توان سایز مناسب لوله را تخمین زد. با تعیین سایز لوله می توانید در زمان خرید ابعاد مناسب و هماهنگی از لوله های برق گالوانیزه گرم تهیه کنید که دقیقا مناسب پروژه شماست.

در وهله ی دوم مسیر لوله گذاری خود را تعیین کنید تا دقیقا بدانید چه تعداد لوله را در زمان خرید سفارش دهید. بهتر است از مسیرهای کوتاه برای لوله گذاری برق استفاده کنید تا هزینه های خرید شما تا مقدار چشم گیری کاهش یابد. خرید لوله برق باید در کنار اتصالات آن انجام شود.

هر چه شبکه ی لوله برق گالوانیزه گرم گسترده و منسجمی را داشته باشید به همان نسبت نیاز به استفاده از اتصالات لوله برق بیشتری خواهید داشت. بنابراین به عنوان یک نکته نهایی قبل از خرید حتما نقشه کلی شبکه لوله ای خود را ترسیم تا با استفاده از آن قطعات مورد نیاز شما تخمین زده شود.

لوله برق گالوانیزه گرم

لوله برق گالوانیزه گرم چه تاثیری بر فرآیند کابل کشی دارند؟

کابل های برق جزو تجهیزات فوق‌العاده حساس و در عین حال آسیب پذیری هستند که در صورت عدم محافظت از ساختار آن ها می توانند بسیار خطرناک باشند. به طور کلی نمی توان کابل ها را بدون هیچگونه تجهیزات محافظتی از یک نقطه به نقطه ای دیگر هدایت یا انتقال داد. چرا که در مسیر کابل کشی هرگونه اعمال نیرو و یا ضربه منجر به قطع شدن یا جدا شدن غشای پلاستیکی و پلیمری کابل خواهد شد.

لوله برق گالوانیزه گرم دقیقا با همین هدف تولید می شوند. یعنی تنها وظیفه ی آن ها حفاظت فیزیکی کابل ها و حمل و هدایت آن ها تا منطقه ای دیگر از یک مجموعه ی صنعتی می باشد. تنها محدودیت لوله برق گالوانیزه گرم این است که رسانای جریان برق هستند. به همین دلیل قبل از کارگذاری کابل ها باید از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.

زیرا در صورتی که کابل های آسیب دیده را وارد لوله های فولادی کنید با تماس مستقیم رشته سیم ها و بدنه لوله، جریان برق در کل لوله ها منتشر شده و سبب برق گرفتگی یا اتصالات مخرب خواهند شد.

نصب لوله برق گالوانیزه گرم در نقاط مختلف سازه

به طور کلی سه ناحیه را می توان برای نصب لوله برق گالوانیزه گرم انتخاب کرد که عبارتند از ناحیه سقفی، دیواری و زیر مصالح یا مدفون که هر سه این موارد نصب بستگی به نوع پروژه، معماری سازه صنعتی و بسیاری از محدودیت های موجود دارد. در برخی مواقع نمی توان لوله های برق گالوانیزه گرم را از مسیر دیواری منتقل کرد به همین دلیل ممکن است از طریق اعمال اتصالات سقفی مسیرهای معلق را برای هدایت لوله ها انتخاب کنند.

با توجه به اینکه این لوله ها در نواحی دیواره ها و سقف نصب می شوند لازم است که نسبت به مهار وزن هر چند اندک آن ها تدابیر خاصی اندیشیده شود. اولین نکته انتخاب اتصالات مرتبط و استاندارد است. زیرا مهار لوله برق گالوانیزه گرم با استفاده از انواع اتصالات مانند بست های پایه دار یا بست اسپیت انجام می شود. انتخاب سایز مناسب بست ها فوق‌العاده با اهمیت است زیرا باید درون لوله جای بگیرند و به تمامی آن ها را مورد حمایت قرار دهند.

در مقابل نصب زیر سازه ای یا مدفون زمینی نیز که معمولا از منبع تغذیه اصلی و تیرهای اصلی برق به داخل مجموعه انجام می شود نیازمند هیچگونه اتصالاتی نیستند چرا که زمین خود تکیه گاه مناسبی برای لوله ها می باشند…

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵