لوله برق مشکی

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله برق گالوانیزه بدون دیدگاه

Black electric pipe

لوله برق مشکی یکی از انواع لوله برق می باشد. این لوله با استفاده از ورق سیاه تولید می گردد و از سایزهای pg11 الی pg48 اینچ تولید می گردد. در انواع لوله های سبک و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی لوله های برق مشکی بصورت بندیل بوده و بر اساس هر متر فروخته می شود و در شاخه های 3 متری تولید می گردد.

از موارد استفاده از لوله مشکی می توان به لوله کشی در فضای های بسته و به دور از باران و رطوبت در برق کشی جهت پروژه های دوربین مداربسته ، سیستم های امنیتی ، و کابل کشی در سوله های صنعتی می توان اشاره نمود.

انواع لوله برق مشکی

  • لوله برق مشکی کاسپین
  • لوله برق مشکی سبک
  • لوله برق مشکی سنگین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله های برق مشکی ، از پوشش رنگ اپوکسی مشکی استفاده می شود . مشخصات محصول تولیدى لوله مشکی ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى لوله ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

مقاومت لوله مشکی در برابر رطوبت

لوله برق مشکی از لحاظ مقاومت شیمیایی در حد بسیار قابل قبولی قرار دارد. همانطور که می‌دانید فرآیندهای زنگ‌زدگی یک نوع پروسه شیمیایی می باشد که در طولانی مدت بر روی سطح فلزات ایجاد می‌شود. زمانی که لوله فولادی برق بدون پوشش محافظ ثانویه باشد به راحتی دچار زنگ زدگی و اکسیداسیون می شود. در چنین شرایطی لوله ها استحکام و توانایی لازم برای محافظت از کابل ها را ندارند. لوله برق مشکی به واسطه داشتن یک پوشش رنگی اپوکسی که تحت حرارت های بالا ناشی از کوره ها سخت شده اند می توانند تا حد قابل قبولی لوله ها را در برابر رطوبت محافظت کنند.

البته شما باید قبل از خرید این لوله ها از شدت رطوبت محیط مطلع شوید. زیرا اگر خارج از ظرفیت این لوله ها باشد ممکن است در طولانی مدت به آنها آسیب برساند. بنابراین حتماً یک ارزیابی دقیق را در مورد محیطی که قرار است از این لوله ها استفاده کنید در برنامه خود داشته باشید. به طور کلی لوله برق مشکی معمولا به حالت توکار درون سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در چنین شرایطی لوله ها چندان نمی توانند در معرض زنگ زدگی قرار گیرند. بنابراین شما به جای استفاده از لوله برق گالوانیزه می توانید از این لوله ها استفاده کنید. چرا که آنها قیمت به نسبت پایین تری نیز دارند.

لوله مشکی برق

درجه سختی لوله برق مشکی

همانطور که میدانید لوله برق مشکی کاملا از متریال استیل یا فولادی ساخته شده اند. این متریال به خوبی می‌تواند فشارهای فیزیکی که ناشی از بار سازه می باشد را به خوبی تحمل کند. کابل های برق به واسطه داشتن بدنه بسیار حساس نمی توانند بدون استفاده از لوله های برق در سازه های صنعتی کابل کشی شوند. لذا استفاده از لوله برق مشکی جزو ضروریات میباشد. اما موضوع مهمی که در مورد این نوع از لوله ها وجود دارد این است که از درجه سختی بسیار بالایی برخوردار هستند.

اگرچه لوله های بدون درز نیز وجود دارند که مقاومت بالایی نسبت به این لوله ها دارند اما موقعیت به کارگیری آنها متفاوت می باشد لوله برق مشکی با وجود آنکه از ورق های استیل تهیه شده اند معمولاً در محیط های ایزوله و بسته مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل تا حد بسیار زیادی از عوامل مخرب محیطی به دور هستند.

در واقع در یک محیط بسته رطوبت چندان بالایی وجود ندارد و هیچگونه نیرو یا فشار چندان بالایی به لوله ها وارد نمی شود. حال آنکه شما باید برای هدایت کابل هایی که به صورت دفن شده زیر مصالح ساختمانی هستند از لوله های گالوانیزه استفاده کنید. این لوله ها هم در معرض رطوبت قرار دارند و هم در زیر نیروهای سازه ای می باشند.

تنوع سایز بالای لوله برق

کابل های برق خصوصا کابل هایی که حامل جریان های پرقدرت برق هستند معمولا در یک نوع سایز تولید نمی شوند. شما میتوانید سایزهای بسیار متنوعی را از این هادی های الکتریکی ببینید. با این تنوع در سایز طبیعتاً باید لوله هایی که مسئولیت حمایت و پشتیبانی از این کابل ها را بر عهده دارند نیز در سایزهای متنوعی باشند. کوچکترین سایز لوله برق مشکی pg11 می باشد که از لحاظ قطر خارجی دارای ابعاد 18.6 میلیمتر است.

این سایز لوله بدان معنا نیست که قطر کابل ها نیز باید دقیقا برابر همین مقدار باشد. در واقع شما باید از کابل هایی استفاده کنید که قدری کوچکتر از سایز واقعی لوله ها باشد. چرا که این کابل ها باید به راحتی درون لوله قرار بگیرند و دارای فضای خالی نیز در اطراف خود باشند. بزرگترین سایز لوله های برق مشکی معمولا pg48 می باشد. این سایز لوله می‌توانند کابل های بسیار قطورتری را نیز پشتیبانی و حمایت کنند. قطر خارجی این لوله ها معمولا برابر 59.3 میلیمتر می باشد.

البته در میان این دو سایز چندین سایز دیگر نیز مانند pg36، pg29، pg21، pg16 ، pg13.5 وجود دارد که هر کدام دارای ابعاد ساختاری متفاوتی می باشند. معمولا در انتخاب سایز باید دقت بسیار زیادی را داشته باشید. زیرا در صورتی که کابل ها و لوله ها نتوانند از لحاظ سایز سازگاری لازم را با یکدیگر داشته باشند در آن صورت نه تنها کابل‌ها صدمه می بیند بلکه عملیات انتقال جریان برق نیز به خوبی صورت نخواهد گرفت.

لوله برق مشکی

وجود اتصالات متنوع برای لوله برق

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اتصالات لوله برق معمولاً مختص لوله فولادی برق گالوانیزه می باشد. اما باید بگوییم که اینگونه نیست. چرا که عمدتاً اکثر اتصالاتی که بر روی لوله های گالوانیزه استفاده می شود نیز همگی با همان طرح برای لوله های مشکی ساخته می شوند. از جمله اتصالات رایجی که برای لوله برق مشکی وجود دارد بوشن ها می باشد. این بوشن ها از دو طرف دارای رزوه می باشند و می توانند دو لوله برق سیاه را به یکدیگر متصل کنند تا مسیر لوله ها در یک مسیر واحد امتداد یابد. قطعه اتصال دهنده مهم دیگر زانوها می باشد.

این زانوها می توانند یک تغییر مسیر ۹۰ درجه را در لوله ها ایجاد کنند. علاوه بر این شما می توانید از اتصال دهنده های سه راهی استفاده کنید که در سه مسیر مجزا می توانند لوله‌ها را انشعاب دهند. اینکه از کدام اتصالات استفاده کنید معمولا بستگی به نوع شبکه لوله‌کشی شما دارد. در واقع این مسیر لوله کشی است که تعیین می‌کند از چه نوع اتصال دهنده ای استفاده کنید.

نکات مرتبط با نصب لوله های برق

  • در زمان خرید لوله برق مشکی دقت بالایی را در انتخاب سایزهای مناسب داشته باشید. در مورد انتخاب سایز می‌توانید با یک کارشناس در زمینه لوله کشی برق مشورت کنید.
  • بعد از خرید لوله های برق حتماً اتصالات مناسب آنها را نیز تهیه کنید. زیرا این لوله ها بدون استفاده از اتصالات هیچگونه کارایی لازم را ندارد.
  • لوله های برق را در مسیر های صحیح و کم تنش نصب کنید تا هیچگونه آسیب ساختاری به لوله ها و کابل ها وارد نشود.
  • جهت نصب صحیح لوله های برق همواره سعی کنید از تکنسین های اجرایی مجرب و با تجربه استفاده کنید تا بتوانید با حداکثر امنیت کابل های برق را در مسیرهای تعیین شده قرار دهید.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵