شناخت لوله برق خم سرد

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

لوله برق خم سرد یکی از انواع لوله های پلیمری هستند که می توانند کلیه ی سیم ها و کابل های برق که دارای سایز متعادل و هماهنگ با مجرای لوله ای هستند را پشتیبانی و حمایت کنند. ترکیبات پلیمری آن ها معمولا شامل مواد unplasticised poly vinyl chloride یا به اختصار upvc می باشد، البته در مواردی از ترکیبات همیشکی polyvinyl chloride یا همان pvc نیز در مقادیر مشخص در فرمولاسیون آن ها استفاده خواهد شد.

این نوع متریال دارای مدول الاستیسیته بالایی می باشند و می توانند در یک شرایط سازگار با نوع سازه نصب شوند. اغلب دارای خاصیت ضد شعله یا به اصطلاح خود خاموش شونده هستند که مقاومت تحسین برانگیزی در برابر شعله های آتش دارند. لوله برق خم سرد نسبت به ضربه و برخی تنش های کششی مستحکم اند و می توانند در یک حالت ایده آل فرم لوله ای خود را حفظ کنند.

کاربردهای لوله برق خم سرد

لوله برق خم سرد کاربردهای بسیار گسترده ای در سازه ی مسکونی، تجاری و حتی صنعتی دارند. در اغلب مواقع این لوله ها قابلیت به کارگیری در حالت زیر گچی و همچنین در بیشتر سقف های کاذب را دارند.

پروژه های عظیم عمرانی از دیگر نواحی مهمی هستند که می توان از لوله برق خم سرد در ابعاد مختلف استفاده کرد. مجموعه های تولیدی و کارخانجات صنعتی که به نوعی دارای آلاینده های پراکنده در فضای کارگاهی خود هستند هیچگونه تاثیری بر کیفیت پلیمری این لوله ها ندارند.

چرا که بسیاری از این مراکز به دلیل نوع فعالیتی که دارند ممکن است اثرات مخربی روی تجهیزات فلزی بگذارند اما متریال پلیمری موجود در لوله برق خم سرد غالباً این اثرات را به طور کامل خنثی می کنند.

اگر در محیط مورد نظر شما دمای هوا کاملاً متغیر بوده و یا به صورت خیلی گرم یا خیلی سرد هستند این لوله های پلیمری مناسب ترین گزینه خواهند بود چرا که بر خلاف فلزات این قطعات انرژی گرمایی و سرمایی را از خود منتقل نمی کنند لذا در این شرایط کلیه ی سیم ها و کابل ها با تغییرات دمایی مواجه نمی شوند.

از طرفی این لوله در محیط هایی که دارای نوسان حرارتی از 60 درجه زیر صفر تا 80 درجه بالای صفر هستند بیشترین مقاومت را دارند.

شناخت لوله برق خم سرد

نکات مرتبط با نصب لوله برق خم سرد

یکی از سوالات رایجی که در مورد بسیاری از تجهیزات حمایتی سیم و کابل برق وجود دارد این است که هر کدام را در چه نوع سازه ای و در چه موقعیتی بکار بگیریم؟ آیا می توان لوله برق خم سرد را مانند لوله های برق فولادی در زیر زمین و مصالح ساختمانی بکار برد؟

قطعاً پاسخ به این سوال جوانب مختلفی را در بر می گیرد اما با یک مثال کاربردی این موضوع را روشن خواهیم کرد. همان طور که می دانید ناحیه ی سقف سازه های بتنی یا حتی فلزی از معماری بسیار متنوعی برخوردارند به گونه ای که در هر نقطه با یک تغییر زاویه ی ناگهانی مواجه هستیم.

بنابراین ما نیاز به لوله هایی داریم که این قابلیت را داشته باشد تا تمامی انحرافات سازه ای را جبران کند و عملاً بتوانیم در کوتاه ترین زمان مسیر لوله کشی خود را متناسب با نوع سازه تغییر دهیم.

لوله خم سرد به واسطه ی جنس و متریال پلیمری براحتی خم می شود و با یک تنظیم جزئی، در یک شکل و چارچوب ایده آل روی سطوح سوار می شوند. اما لوله های فلزی برق این قابلیت را ندارند، گرچه ممکن است از طریق اتصالات گوناگون روی سقف نیز بکار برده شوند اما قدری زمان بر خواهند بود با این اوصاف ترجیح بر این است که این لوله ها در درجه ی اول در زیر مصالح  و سپس بر روی سطح رویه ی کار اعمال شوند.

شناخت لوله برق خم سرد

مشخصات و ویژگی های لوله خم سرد

از ویژگی های منحصر به فرد لوله برق خم سرد ، می توان به وفق پذیری آن ها با هر نوع مسیری اشاره کرد. شما می توانید از طریق بکارگیری برخی فنرهای مخصوص و حتی بدون اعمال گرما که در نوع لوله برق خم گرم صدق می کند، این لوله ها را متناسب با معماری سازه ی خود خم کنید.

قطعاً این قابلیت سرعت عمل شما را در نصب افزایش خواهد داد و دیگر نیازی به بکارگیری اتصالات منفصل و جدا از لوله را ندارید. از لحاظ طولی اکثرا در شاخه های 6 متری تولید می شوند تا از این طریق فرآیندهای مرتبط با حمل و نقل و همچنین جابه جایی آن ها آسان تر باشد.

لوله برق خم سرد دارای قطر داخلی متنوعی هستند و شما با توجه به ابعاد سیم و کابل های خود نسبت به تهیه هرکدام اقدام می کنید، این ابعاد اغلب از کوچکترین سایز که برابر 2 سانتی متر تا بزرگترین آن که برابر 5 سانتی متر می باشد.

اما در قطرهای 2.5، 3 و 4 سانتی متر نیز طراحی و تولید می شوند تا پاسخگوی هر نوع نیاز لوله کشی برق باشند. مقادیر وزنی لوله برق خم سرد نیز بسیار قابل توجه و اندک می باشد به طوریکه در طول 6 متری آن دارای مقادیر وزنی 0.9 کیلوگرم برای قطرهای کوچک و همچنین 1.9 کیلوگرم برای قطرهای نسبتاً بزرگ می باشد.

شناخت لوله برق خم سرد

فواید و مزایای استفاده از لوله برق پلیمری

  • این قطعات دارای وزن بسیار سبکی هستند بنابراین شما می توانید لوله گذاری خود را در مسیر مورد نظر به سهولت و در کمترین زمان انجام دهید.
  • با توجه به جنس پلیمری لوله برق خم سرد ، همگی عایق عبور جریان برق هستند و در مواقعی که سیم ها در داخل لوله آسیب ببنند یا کشیده شوند به هیچ عنوان جریان الکتریکی را از خود عبور نمی دهند.
  • با توجه به آنکه این لوله ها به صورت ذاتی خم هستند بنابراین دیگر نیازی به استفاده از اتصالات زاویه ای مانند انواع زانوها و قطعات مشابه نیست.
  • در مقایسه با لوله های فولادی برق قیمت بسیار پایین تری دارد، بنابراین می توانید لوله خم سرد را در حجم های بالا متناسب با بودجه ی خود تهیه کنید.
  • معمولاً طول عمر بالایی دارند و به همین دلیل هزینه های مرتبط با تعمیر و نگهداری آن ها کاملاً کاهش می یابد.
  • متریال بکار رفته در این گونه لوله مقاومت و استحکام بالایی در برابر عوامل محیطی مختلف دارند و دچار فرسایش و خوردگی هایی که در فلزات اتفاق می افتد، نمی شوند.
  • لوله برق خم سرد در ابعاد و سایزهای متنوعی تولید می شوند، و می توانید متناسب با حجم سیم و کابل کشی خود به گزینش هر یک بپردازید.

جهت مشاوره و خرید لوله برق خم سرد می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله برق خم سرد : ۰۲۱۴۱۸۰۵