آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت لوله آهنی آب

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

لوله آهنی آب در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام توانسته‌اند از مشخصه‌های مختلفی بهره مند شوند. همچنین همین موضوع زمینه ساز تفاوت در قیمت‌ها خواهد شد. به همین علت قبل از خرید باید نوع کاربری خود را مشخص کنید و سپس بر اساس کاربرد و نوع پروژه اقدام به انتخاب کنید.

لوله آهنی از برترین لوله‌های موجود در بازار بوده که مورد استفاده صنایع مختلف است. این لوله‌ها در انواع گوناگونی وجود دارند و از هر کدام می‌توانید ویژگی‌های مختلفی را مشاهده کنید. اگر بخواهیم به بررسی کامل این موضوع بپردازیم، باید بگوییم که موارد مختلفی وجود دارند که در رابطه با آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند. انواع، ویژگی‌ها، قیمت و… در بین این موارد جای داده می‌شوند. به همین علت قصد داریم تا هر گونه شبهه‌ای که در رابطه با لوله آهنی آب در سر دارید را برطرف کنیم تا به سمت یک خرید موفقیت‌آمیز سوق داده شوید. تا انتها ما را همراهی کنید.

انواع لوله آهنی

لوله آهنی در دو دسته‌بندی زیر جای می‌گیرد:

 • لوله‌های آهنی استیل
 • لوله‌های آهنی فولاد

استیل در مقایسه با فولاد عملکرد بهتری را از خود به نمایش می‌گذارد. به همین علت طرفداران بیشتری نیز دارد. اگر بخواهیم بهترین ویژگی این لوله‌ها را بررسی کنیم، می‌توانیم به مقاومت بالای آن‌ها در برابر انواع ضربات، مقاومت در برابر خوردگی و… اشاره کنیم. همچنین لازم به ذکر است که مواد تشکیل دهنده لوله آهنی استیل نیکل و کروم هستند. همین خوردگی بالا نیز نتیجه به کار گرفتن دو ماده ذکر شده است.

هر کدام از این مدل‌ها می‌توانند زیر مجموعه‌های مختلفی را با خود به همراه داشته باشند. به عنوان مثال لوله فولادی می‌تواند از نوع گالوانیزه و لوله استیل از نوع استیل 304 و… باشند. پس این مبحث خود از جامعیت گسترده‌تری نیز برخوردار است.

لوله آهنی آب

مزیت‌های لوله آهنی آب

هر کدام از این لوله‌ها بر اساس انواعی که دارند، توانسته‌اند مزیت‌ها و امتیازات مختلفی را به خود اختصاص دهند. از مهم‌ترین مزیت‌های موجود می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • مقاومت کششی و فشاری بالایی را می‌توانید از این لوله‌ها شاهد باشید.
 • سیستم حفاظتی در نظر گرفته برای لوله آب به گونه‌ای است که در برابر انواع خوردگی‌ها مقاومت نشان می‌دهد.
 • می‌توان انواع این لوله‌ها را در تعدادی عظیم تولید کرد و برای هر کدام قطر و ابعاد متفاوتی در نظر گرفت.

معایب لوله آب

همچنین در کنار تمامی مزیت‌هایی که این لوله‌ها دارند، ممکن است یک سری از معایب را نیز از آن‌ها مشاهده کنید که به شرح زیر هستند:

 • برای اینکه آن‌ها را اتصال دهند به جوشکارهای حرفه‌ای نیاز است. همین موضوع باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد.
 • همچنین برای اینکه بتوان آن‌ها را در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم کرد، باید از سیستم محافظتی داخلی و خارجی بهره برد. همین سیستم‌ها باعث هزینه‌های بالا می‌شوند.
 • همچنین اگر افرادی که وظیفه نصب و حمل و نقل این لوله‌ها را بر عهده دارند، بی دقتی کنند و یا حرفه‌ای نباشند، احتمال وارد شدن آسیب را افزایش می‌دهند و از این طریق باعث به وجود آمدن هزینه‌های سنگین ترمیم می‌شوند. از این رو از مهارت افراد انتخاب‌شده اطمینان حاصل کنید.

لوله آهنی آب

کاربرد لوله آهنی

اصلی‌ترین کاربرد لوله آهنی آب، همانطور که از نامش پیداست، انتقال آب و انواع سیالات در صنایع مختلف است. با توجه به انواع لوله‌ها نیز صنایع می‌توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال از لوله آب فولادی در ساختمان سازی بهره زیادی برده می‌شود. این در حالی است که لوله آهنی آب استیل بیشتر در صنعت مواد غذایی به کار گرفته می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر روی خرابی لوله آهنی

هر چند لوله آهنی آب به گونه‌ای ساخته می‌شود که در طولانی مدت آسیب چندانی نبیند، ولی با این وجود هر چیزی یک عمر مفید را به خود اختصاص داده است. لوله‌های آب نیز از این قاعده مستثنی نیستند. گاهی اوقات ممکن است این لوله‌ها دچار شکستگی شوند. دلیل آن نیز خراب شدن و یا ترک خوردگی دیوارها باشد. به طور کلی زمانی که دیوار ترک خورده می‌شود، مقاومت آن نیز کاهش پیدا می‌کند و به مرور ضعیف‌تر می‌شود. همچنین از آنجایی که بعضی اوقات این لوله‌ها در داخل دیوارها تعبیه می‌شوند، خطر شکستگی آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

همچنین بعد از گذشت مدت زمانی لوله آهنی دچار زنگ زدگی می‌شود. زنگ زدگی به مرور باعث فرسودگی و ضعف لوله می‌شود و در نهایت باعث ترک خوردگی طولی می‌گردد.

لوله آهنی آب

عواملی که بر روی قیمت لوله آهنی آب تاثیرگذار هستند

از مهم‌ترین مباحث در رابطه با این موضوع قیمت لوله آهنی است. فاکتورهای مختلفی بر روی این امر تاثیرگذار هستند که از آن‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

 • جنس لوله

لوله‌های آهنی آب در دو دسته‌بندی مجزا جای می‌گیرند. این تقسیم‌بندی بر اساس جنس سازنده لوله‌ها است. فولاد و استیل در ساخت انواع لوله آهنی آب مورد استفاده قرار می ‌گیرند و همین باعث خواهد شد تا بتوانید شاهد تفاوت‌هایی در قیمت باشید. به طور کلی لوله‌های استیل از قیمت بالاتری برخوردار هستند و دلیل آن نیز ویژگی‌های برتری همچون مقاومت بالاتر در برابر خوردگی است.

 • روش تولید لوله

لوله آهنی با کمک روش‌های مختلفی تولید می‌شود. پس همین موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند بر روی قیمت نهایی اثر خود را بگذارد. در برخی از روش‌ها لوله‌ها را به صورت درز دار و در برخی دیگر بدون درز تولید می‌کنند. این لوله‌ها فشار متفاوتی را می‌توانند تحمل کنند. قاعدتا لوله با مشخصات بهتر، به پرداخت هزینه بیشتری نیز نیاز دارد.

 • نوسانات ارزی

بدون شک نوسانات ارزی در بالا و پایین شدن قیمت لوله آب بسیار تاثیرگذار است. اگر مواد اولیه رشد قیمت داشته باشند، لوله نیز با افزایش قیمت مواجه خواهد بود. به همین علت در هنگام خرید این لوله‌ها باید به تمامی فاکتورهای ذکر شده توجه داشته باشید.

 • تعداد خرید

پروژه‌های مختلف با توجه به گستردگی که دارند، به تعداد مختلفی لوله آهنی آب نیاز دارند. به همین علت برای اینکه بتوانید هزینه‌ها را کاهش دهید، باید به صورت اصولی فرایند نصب را به پیش ببرید. البته هزینه‌ها نباید به گونه‌ای باشد که شما را از هدف اصلی دور کند.

سخن آخر

در این مطلب شما را با مباحث مختلفی در زمینه لوله آهنی آشنا کردیم. سعی کردیم به صورت کامل تمامی نکاتی که در رابطه با ویژگی‌ها، انواع، کاربرد و قیمت روز لوله آهنی وجود دارند را با شما در میان بگذاریم. برای اینکه بتوانید لوله مناسب و مد نظر خودتان را انتخاب کنید، توجه کردن به هر کدام از موارد ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

جهت مشاوره و خرید لوله آهنی آب می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله آهنی آب : ۰۲۱۴۱۸۰۵