برقراری اتصالات ایمن با رول بولت پروانه ای

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

رول بولت پروانه ای از جمله اتصالات فلزی بسیار مستحکمی هستند که به واسطه‌ی قرارگیری یک پیچ تمام رزوه در داخل یک غلاف متحرک عملاً محدودیت ساختاری سطوح مختلف اعم از سقف های کاذب را پوشش می دهند. از آنجایی که در گذشته دیواره های بتنی ضخیم در دستور کار بسیاری از پیمانکاران در نواحی سقفی بود اما امروزه بنا به برخی ملاحظات، اقدام به نصب دیواره های باریک از جنس کناف و یا آلومینیوم و در مواردی پلیمری می کنند.

رول بولت ها دقیقاً اتصال دهنده هایی هستند که مستقیماً روی اینگونه سازه ها بکار گرفته می شوند. عملکرد رول بولت پروانه ای به گونه ای است که تحت نیروها و فشارهای بالا از سطوح بدون ساختار داخلی و اصطلاحاً کاذب جدا نمی شوند و می توانند اتصالاتی ایمن، پایدار و مقاومی را به وجود آورند.

کاربردهای رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای کاربردهای بسیار گسترده ای در کنار پیچ و مهره فولادی در پروژه های ساختمانی و حتی صنعتی دارند که اغلب سخت ترین اتصالات را در دیواره ها و سقف ها دارند. مکانیزم طراحی آن ها معمولاً برای سطوح سخت لایه ای با ضخامت اندک طراحی شده است به این صورت که بخشی از رول بولت پروانه ای تحت حمایت پوشش های سخت دیواری نیست.

سقف های کاذب، دیواره های کنفی باریک عمده کاربرد این قطعات می باشد چرا که امروزه به جهت صرفه جویی در مصرف مصالح ساختمانی خصوصاً در ناحیه ی سقف همواره سعی می شود از لایه های کنف و یا ورق های آلومینیومی نازک در این نواحی استفاده شود.

با این اوصاف نمی توان از برقراری اتصالات مختلف در آین سطوح صرف نظر کرد. علاوه بر آن دیواره های چوبی با قطر کم که در نقاط مختلف خانه ها نصب شده اند اغلب بر روی آن ها قطعات مختلفی از قبیل تابلوهای سنگین، گیره لباس و دیگر وسایل نصب می شود که در چنین مواقعی رول بولت این نقص ضخامت کوچک دیواره های چوبی را جبران می کنند.

از طرفی در برخی آشپزخانه ها نیز بنا به برخی محدودیت ها ممکن است دو لایه ساخته شوند که این حالت منجر به کاهش پهنای دیواره ها می شود لذا اگر قصد احداث کابینت را داشته باشیم به منظور تحمل بار این قطعات و عدم ریزش آن ها رول بولت ها مهمترین نقش را در این حوزه ایفا می کنند.

رول بولت پروانه ای

مشخصات ساختاری و ویژگی رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای از َیک پیچ تمام رزوه به همواره غلاف متحرک تشکیل شده اند که به واسطه ی جمع شدن این پوشش خارجی عملاً امکان برقراری اتصالات فراهم می شود. طراحی قسمت غلاف رول بولت به شکلی کاملاً مهندسی دارای شکاف های باریکی هستند که بدنه ی آن را به چهار یا پنج لبه ی جمع شونده تقسیم بندی کرده است.

این لبه ها از سه قسمت بالا، مرکز و پایین غلاف خاصیت زاویه گیری و به اصطلاح تاشدگی را دارند تا بتوانند به عنوان یک سد و مانع، نیروی کافی برای محکم شدن پیچ ها را فراهم کنند. جنس و متریال بکار رفته در ساخت رول بولت پروانه ای غالباً از نوع فولاد سخت کاری شده و گالوانیزه و همچنین استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ می باشد.

همان طور که می دانید این عنصر فلزی مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، و تنش های کششی دارند و به آسانی با اعمال نیرو از روی قطعه ی متصل شده به سطح، جدا نخواهد شد. با این حال اگر از سقف ها یا دیواره های فلزی کاذب در محیط های مرطوب استفاده می کنید رول بولت پروانه ای حداکثر استحکام و دوام را در محیط های دارای عوامل تنش زا دارند.

ظرفیت تحمل بار بسیار بالایی دارند به طوریکه در ابعاد مختلف آن 30 تا 50 کیلوگرم وزن را تحمل کنند. البته ابعاد بسیار متنوعی دارند اما سایز سه نمونه از آن ها اغلب در دامنه ی 58، 71 و 88 میلیمتر با قطر خارجی 6 میلیمتر می باشند که با این مشخصات سایز مته ی مناسب و ایده آل برای سوراخ کاری 13 میلی متر خواهد بود.

رول بولت پروانه ای

نحوه ی عملکرد بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای عملکرد بسیار ساده اما فوق العاده کارآمدی دارد. به عنوان نمونه اگر قصد اتصال قطعه ی چوبی به یک سقف کاذب را دارید ابتدا با استفاده از یک دریل با مته ی دلخواه سوراخی را متناسب یا ابعاد و قطر رول بولت بر روی چوب و و سقف اعمال می کنیم.

قطر حفره باید به اندازه ای باشد که بتوان رول بولت پروانه ای را براحتی و تنها با فشار دست در محل مورد نظر قرار داد. سپس با بکارگیری یک دستگاه کششی یا آچار بولت پروانه ای که معمولاً برای بیرون کشیدن میخ ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد سعی در اعمال یک نیروی خارجی در سر بولت می کنیم.

شما می توانید این نیروی کششی را حتی با استفاده از یک انبردست ساده نیز انجام دهید. با این کار غلاف پیچ موجود در پشت کار یعنی در داخل سقف کاذب مانند پروانه جمع می شود که در این حالت شما با پیچاندن پیچ داخل غلاف، قطعه را در جای خود محکم می کنید.

در مواردی ممکن است نیاز باشد که اتصالات را از سازه جدا کنید که باز هم شرایط آن برای اینگونه پیچ های توکار کاملاً مهیا است. به این صورت که با چرخش پیچ در خلاف جهت عقربه های ساعت می توانید رول بولت پروانه ای را از سطح کار جدا کنید اما نکته ای که وجود دارد این است که به دلیل جمع شدن غلاف پیچ غالباً در داخل یا پشت سقف های کاذب باقی می مانند و شما تنها می توانید پیچ و جسم مورد نظر را از سطح جدا کنید.

رول بولت پروانه ای

قیمت انواع اتصالات فولادی

اتصالات فولادی از نوع پیچ و مهره ای در ابعاد و سایزهای متنوعی ساخته می شوند و علاوه بر آن در برخی مواقع گونه های بسیار متفاوت از قبیل رول بولت پروانه ای نیز به دلیل یکسری نقایص سازه ای طراحی می شوند که مکانیزم متفاوتی دارند. به طور کلی می توان اینگونه عنوان کرد که برند محصول، جنس و متریال آن، اندازه و از همه مهمتر نوع طرح آن ها همگی از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر قیمت این قطعات می باشد.

جهت مشاوره و خرید رول بولت پروانه ای می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید رول بولت پروانه ای : ۰۲۱۴۱۸۰۵