بوشن لوله برق

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : لوله برق گالوانیزه بدون دیدگاه

Steel coupling pipe

بوشن لوله برق یکی از انواع اتصالات لوله برق می باشد. این بوشن با استفاده از ورق گالوانیزه تولید می گردد. جهت اتصال میال لوله برق و سایر اتصالات به هم و بصورت دنده ای می باشد.و از سایزهای pg11 الی pg48 اینچ تولید می گردد.

بوشن لوله در انواع بوشن های سبک و سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد. بسته بندی بوشن لوله های برق بصورت کیسه بوده و بر اساس هر عدد فروخته می شود و در بسته های 100 عدد تولید می گردد.

از موارد استفاده از بوشن لوله گالوانیزه می توان به اتصال در لوله کشی در فضای های بسته و به دور از باران و رطوبت در برق کشی جهت پروژه های دوربین مداربسته ، سیستم های امنیتی ، و کابل کشی در سوله های صنعتی می توان اشاره نمود.

انواع بوشن لوله برق

  • بوشن کاسپین
  • بوشن سبک
  • بوشن سنگین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل بوشن لوله گالوانیزه برق ، از پوشش گالوانیزه استفاده می شود . بوشن لوله گالوانیزه به روش متداول استفاده از گالوانیزه به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

مشخصات محصول تولیدى بوشن لوله های برق ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى بوشن ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

اهداف استفاده از بوشن لوله

بوشن لوله برق یکی از تجهیزات اتصال دهنده است که در شبکه های لوله کشی برق به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید لوله های برق در ابعاد و سایز محدود طراحی و ساخته می شوند. به بیان دیگر شما ممکن است لوله هایی را پیدا کنید که دارای حداکثر متراژ ۳ متر باشند. در این شرایط در پروژه هایی که نیاز به امتداد مسیر لوله ای وجود دارد چه باید کرد؟

اگر مسیر لوله گذاری ما یک مسافت ۱۲ متری باشد در آن صورت چگونه می توان لوله ها را که دارای ابعاد محدود هستند در این مسافت ذکر شده امتداد داد؟ بوشن های لوله برق دقیقا همان قطعاتی هستند که می تواند چندین لوله را در یک مسیر واحد و مستقیم به یکدیگر متصل کنند. به طور کلی هیچ محدودیتی برای استفاده از بوشن لوله برق وجود ندارد و شما می توانید متناسب با شبکه لوله کشی خود از این قطعات استفاده کنید.

همانطور که گفته شد بوشن ها مسئولیت امتداد مسیر لوله ها را در یک خط مستقیم بر عهده دارند و نمی‌توانند هیچگونه تغییر زاویه در جهت لوله ها ایجاد کنند.

طرح ساختاری بوشن

بوشن لوله برق یک قطعه استوانه ای شکل است که در قسمت داخلی خود از هر دو طرف دارای رزوه می باشد. در واقع سطح خارجی اینگونه از اتصالات استوانه ای شکل کاملاً صاف می باشد. لوله برق ها برای اینکه بتوانند در داخل این بوشن ها پیچ شوند باید در سطح خارجی خود رزوه کاری شوند. نحوه رزوه کاری لوله ها از لحاظ میزان گام و مشخصات فنی رزوه مطابق با استانداردهای تعریف شده است و همگی سازگاری و هماهنگی لازم را با نوع رزوه بوشن ها دارند.

به همین دلیل است که به راحتی در داخل یکدیگر پیچ می شوند. می‌توان گفت بوشن های لوله برق جزوه اتصالات لوله ای جداشونده ای است که قابلیت نصب و جدا شدن از لوله‌ها را دارد. این مزیت در اتصالات جوشی وجود ندارد زیرا شما نمی توانید لوله های جوش داده شده را به راحتی از یکدیگر جدا کنید. بنابراین اگر در هر زمان نیاز به تغییر در مسیر لوله ها و یا استفاده از قطعات اتصال دهنده دیگر مانند زانوها را داشتید به راحتی می توانید بوشن لوله برق را از لوله ها جدا و دیگر اتصالات را روی لوله ها سوار کنید.

نکات مرتبط با نصب بوشن

برای اینکه بتوانید بوشن لوله برق را طبق استانداردهای موجود بر روی لوله ها نصب کنید چندین نکته اساسی وجود دارد که باید حتما آنها را رعایت کنید. اولین نکته این است که بوشن هایی را تهیه کنید که از لحاظ سایز و قطر داخلی کاملاً هماهنگ با سایز لوله ها باشند. به بیان دیگر اگر لوله برق شما از نوع pg11 می باشد در آن صورت شما نمی توانید از بوشن لوله برق pg13.5 استفاده کنید زیرا بوشن شما دارای قطر داخلی بزرگتر از لوله برق شما می باشد.

بنابراین همواره سعی کنید قطعات هم سایز را تهیه کنید. در زمان نصب دقت کنید که سطح رزوه داخلی بوشن و همچنین رزوه های لوله کاملا تمیز باشند. زیرا بنا به تجربه مشاهده شده است که یکسری قطعات ریز فلزی با نام پلیسه که در اکثر محیط های صنعتی ممکن است وجود داشته باشند میان رزوه های بوشن یا لوله قرار می‌گیرند.

در این صورت اگر شما بدون توجه به این موضوع بوشن و لوله را به یکدیگر پیچ کنید به دلیل وجود همان پلیسه های فلزی ممکن است رزوه های لوله و بوشن دچار آسیب یا انحراف شوند. اگرچه متریال استفاده شده در ساخت لوله ها و بوشن ها از جنس فولاد سخت می‌باشد اما همین نکات ریز می تواند روی کیفیت سیستم لوله کشی شما تاثیر بگذارد.

نکات مرتبط با نصب بوشن

متریال ساخت

بوشن برق دقیقا از همان متریال و موادی استفاده می کنند که لوله های برق ساخته می شوند. همانطور که میدانید لوله های برق از نوع فلزی بیشتر از عناصر فولادی جهت ساخت استفاده می کنند به همین دلیل بوشن های لوله برق نیز به منظور سازگاری و هماهنگی ساختاری از فولاد ساخته می شود. شما نمی توانید لوله های برق خود را از جنس فولاد انتخاب کنید اما بوشن برق را از جنس پلاستیکی، برنج یا عناصری شبیه این استفاده کنید.

ترکیبات استیل یا فولادی از عنصر پایه آهن استفاده می کنند که در ترکیبات آن موادی مانند کربن، نیکل، کروم، منگنز و دیگر عناصر فلزی نیز یافت می شود. این ترکیب آلیاژی سختی بسیار بالایی دارد به همین دلیل است که اکثر قطعات اتصال دهنده در لوله ها از همین جنس ساخته می شوند.

ضد زنگ بودن

بوشن لوله فولادی برای این که قابلیت استفاده در مدت زمان طولانی را در محیط‌های پرتنش و یا مرطوب را داشته باشد معمولاً به روش‌های مختلف گالوانیزه می‌شود. روش های گالوانیزه به دو صورت گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد قابل اجرا روی قطعات اتصال دهنده می باشد.

گالوانیزه گرم به دلیل مزیت های فراوان و همچنین مقاومت بالایی که در فلزات ایجاد می کند همواره مورد توجه و استفاده شرکتهای تولید کننده قرار می گیرد. بوشن لوله نیز به روش گالوانیزه گرم مقاوم سازی می شوند تا در طولانی مدت در مجاورت اتمسفر محیط دچار خوردگی یا زنگ زدگی و تغییر رنگ نشوند.

نکات مرتبط با نصب بوشن

فواید و مزایای استفاده از آن

  • شما می توانید لوله های کات شده خود را رزوه کاری کنید و با استفاده از بوشن ها مجدداً در مسیر شبکه لوله ای خود قرار دهید.
  • تنوع سایز بسیار بالایی دارند و در مجموع هر سایزی از لوله برق که وجود دارد بوشن های سازگار و هماهنگ با آن نیز قابل عرضه می باشد.
  • همانند لوله های برق فولادی از درجه سختی و استحکام بالایی برخوردارند.همین مزیت باعث می‌شود بتوانید به دفعات از آنها استفاده کنید.
  • بوش های لوله برق که از فلز فولاد ساخته می شوند همگی دارای پوشش گالوانیزه گرم هستند که یک لایه محافظ در برابر فرایندهای شیمیایی و زنگ زدگی می باشد.
  • عملیات نصب و اتصال بسیار آسانی دارد و به راحتی می توانید آنها را بر روی لوله ها پیچ کنید و یا در صورت لزوم آن را از لوله ها جدا و در نقطه دیگر مورد استفاده قرار دهید.
  • علی رغم کیفیت بالای خود دارای قیمت مناسبی در بازار میباشد.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵