بست اسپیت برق و کاربرد آن

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

بست اسپیت برق یکی از ملزومات تاسیسات برق کشی ساختمانی است‌. امروزه با گسترش علم و فناوری به کارشناسان به این نتیجه رسیده اند برای دسترسی به تاسیسات برقی در صورت آسیب دیدگی، بهتر است تمامی تاسیسات از سقف و یا دیوار عبور داده شوند‌.

به منظور نگه داشتن لوله های گالوانیزه که جهت عبور سیم از آن ها استفاده می شود، می توان از این نوع بست استفاده کرد. اما این بست چگونه ساخته می شود؟

نحوه تولید بست اسپیت برق

به طور کلی بست ها  یکی از تجهیزات ساختمانی هستند که برای نگه داشتن لوله ها، به خصوص لوله های گالوانیزه به کار می رود. از آن جایی که لوله های گالوانیزه در محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند، پس بست اسپیت نیز باید به گونه ای طراحی شود که در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان دهد.

به همین دلیل این نوع بست ها از ورق های گالوانیزه ساخته شده است و در فرآیند آبکاری آن ها از طریق فرآیند گرم انجام می پذیرد. چرا که در این فرآیند طول عمر و دوام بست ها افزایش میابد. در واقع بست ها باید به گونه ای ساخته شوند که در برابر بدترین شرایط آب و هوایی از خود مقاومت بالایی نشان داده تاه به تاسیسات برقی آسیبی وارد نشود.

بست اسپیت برق

بست اسپیت برق

انواع بست های پر کاربرد

بست اسپیت برق به دلیل سادگی در اتصال و نصب آن بیشترین کاربرد را در میان سایر بست ها داراست. این بست تحت استاندارد ISO و BS تولید می شود. نوع دیگر از بست ها نیز وجود دارد که به وفور در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله آن میتوان به بست چنگالی اشاره کرد.

بست چنگالی برای نگهداری لوله ها و اتصالات برقی بر روی ریل ها استفاده می شود. چرا که یکی دیگر از راه های نصب تاسیسات برقی استفاده از ریل ها است. از دیگر انواع بست می توان به بست براکتی، بست دو طرفه، بست فلزی عایق دار و … اشاره کرد.

مطالب مرتبط

اتصالات رده 40 بنکن

Benkan sch40 fitting اتصالات رده 40 بنکن از انواع اتصالات رده 40 مانیسمان جوشی بوده که در سیستم های لوله کشی موتورخانه و تاسیسات نفت و گاز و همچنین سیستم های تحت فشار در نیروگاهها استفاده می شود. به روش تولید مانیسمان بوده و جهت محافظت از زنگ زدگی در انبار پوشش رنگ مشکی می [...]

سه راهی لوله و بوشن

سه راهی لوله از این وصاله سه راهی لوله جهت انشعاب گیری استفاده می شود . سه راهی ها شامل سه راهی قائم - سه راهی ۴۵ درجه - سه راهی تبدیل ساده و روپیچ توپیچ هستند . سه راهی قائم سه راهی قائم که سه راهی معادل نیز نامیده می شود وصاله ای است [...]

انواع زانویی لوله

اتصالات زانویی در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برای اتصال لوله ها به یکدیگر ، تغییر جهت دادن لوله ، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می نمایند که آنها را اتصالات یا وصاله می نامند . وصاله ها یا اتصالات در دو نوع پیچی یا (دنده ای) و [...]