انواع زانویی لوله

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : اتصالات گالوانیزه, مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

اتصالات زانویی

در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برای اتصال لوله ها به یکدیگر ، تغییر جهت دادن لوله ، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می نمایند که آنها را اتصالات یا وصاله می نامند .

وصاله ها یا اتصالات در دو نوع پیچی یا (دنده ای) و جوشی ساخته می شوند که منحصرا در لوله کشی آب سرد و گرم و برگشت مصرفی باید از نوع پیچی با دنده ای سفید استفاده کرد زیرا استفاده از وصاله های دنده ای غیر گالوانیزه مشکل خورده شدن و در نتیجه پوسیدگی لوله ها را بوجود می آورد.

زانویی لوله - پتروکاسپین

چپقی گالوانیزه

متداولترین وصاله های مورد استفاده در تاسیسات به شرح زیر طبقه بندی می شوند :

زانویی لوله :

این وصاله برای تغییر جهت دادن به اندازه ۹۰ با ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد که خود شامل زانوی قائم ۹۰ درجه – زانوی ۴۵ درجه – زانوی روپیچ و توپیچ ۹۰ درجه یا چپقی – زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه و زانوی تبدیل می باشد.

  • زانویی قائم ۹۰ درجه :

وصاله ای است که برای تغییر جهت به اندازه ۹۰ درجه در لوله کشی از آن استفاده می شود. این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .

  • زانویی ۴۵ درجه :

همانند زانویی قائم ۹۰ درجه برای تغییر جهت لوله ، با انحراف ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد . در لوله کشی فاضلاب در مواردی که تغییر جهت و انحراف ۹۰ درجه ای لوله کشی به وسیله زانویی قائم احتمال ایجاد گرفتگی در لوله را افزایش می دهد یا استفاده از اتصال دو عدد زانویی ۴۵ درجه و یک عدد مغزی شعاع انحنای تغییر جهت بیشتر می شود . این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .

  • زانویی روپیچ توپیچ ۹۰ درجه :

این وصاله که به نام زانوی چپقی معروف است همانند زانویی قائم ۹۰ بوده ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت قطعات هم قطر که یک قطعه در محل اتصال از رو و دیگری از داخل دنده شده باشد به کار می رود .
نکته : کاربرد زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه همانند چپقی می باشد با این تفاوت که انحراف آن ۴۵ درجه می باشد .

  • زانوی تبدیلی :

این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است و برای اتصال قطعات با قطرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با تماس با کارشناسان این شرکت در زمینه ی فروش زانویی لوله ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

مطالب مرتبط

نبشی گالوانیزه؛ از مهمترین تجهیزات در صنایع عمرانی

نبشی گالوانیزه یکی از قطعات فوق العاده کاربردی در پروژه های ساخت و ساز می باشد. این تجهیزات به واسطه ی ساختار بی نظیر خود غالباً به عنوان تکیه گاه و جلوگیری از فرو ریزی سازه های بتنی در ساختمان های نیمه کاره استفاده می شود که این مورد تنها یکی از کاربردهای نبشی گالوانیزه […]

احداث سازه هایی پایدار و ایمن با داربست گلخانه

داربست گلخانه‌ ، مجموعه ای از لوله های فولادی گالوانیزه شده هستند که در ساخت و احداث سازه های گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به جنس فلز بکار رفته در آن ها عمدتاً از درجه ی سختی بسیار بالایی برخوردار می باشند. برای ساخت گلخانه‌ها که مبنا و اساس آن ها […]

مهره ماسوره استیل؛ جزو بهترین اتصالات سیستم پایپینگ

مهره ماسوره استیل یا steel union pipe یکی از اتصالات رایج در شبکه های لوله کشی می باشند که اتصال دو لوله ی جدا و منفصل از هم را بر عهده دارند. درواقع تداوم لوله گذاری در یک خط مسیر طولانی توسط این اتصالات لوله ای صورت می گیرد. همان طور که می دانید لوله […]