بررسی کامل و تخصصی اتصالات گلخانه و کاربرد آن

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

اتصالات گلخانه از مهمترین اجزای سازه و اسکلت آن هستند که بدون آنها امکان احداث هیچ نوع گلخانه ای امکان پذیر نخواهد بود. اما در کنار این مورد خرید اتصالات محکم و با دوام و گالوانیزه شده به روش گرم، انتخاب سایز و فرم و ضخامت مناسب آنها تأثیر زیادی روی استحکام، جلوگیری از زنگ زدگی و کاهش هزینه تعمیرات در آینده خواهد داشت که موضوع مورد بحث ما در این مقاله است.

در بین اجزای مختلف یک گلخانه سر ستون و اتصالات گلخانه اهمیت بسیار زیادی دارند. این اتصالات به همراه سر ستون ها مجموعه ای از قطعات ریز و درشت هستند که به دو شکل ثابت و یا با قابلیت جابجایی (پرتابل) نصب می گردند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این اتصالات و ویژگی آنها اشاره کنیم که لازم است هر فرد یا شرکت قبل از خرید به آنها توجه داشته باشد.

آشنایی با اتصالات اسکلت گلخانه

هر گلخانه، سازه یا ساختاری است که از دیوار و سقف تشکیل شده و برای ساخت آنها از موادی مثل شیشه، نایلون بسیار مقاوم یا پلاستیک استفاده می گردد. برپایی این ساختارها به کمک سرستون و اتصالات گلخانه ای است و باید از جنس بسیار محکم و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی باشند.

طبیعتا اندازه و تعداد اتصالات گلخانه متناسب با اندازه سازه ها تغییر می کند که از اندازه کوچک تا سایز صنعتی متغیر می باشند. اگر بخواهیم اهمیت این اتصالات را به همراه سر ستون ها بیان کنیم باید بگوییم که ستون فقرات یک گلخانه را تشکیل می دهند و بدون آنها برپایی چنین سازه هایی امکان پذیر نیست. به عبارتی در بین اجزای مختلف یک گلخانه (لوازم گلخانه) شامل محوطه اصلی، دیواره، قاب، سر ستون و ناودانی، اتصالات اسکلت گلخانه پایه و اساس آن را تشکیل می دهند.

اتصالات گلخانه در قسمت سازه و کاربرد آنها

اتصالات سازه گلخانه یکی از پرمصرف ترین سازه های موجود در صنایع ساخت و نصب گلخانه ها در مقیاس کوچک تا صنعتی و کشاورزی است. از این تجهیزات برای برپایی سازه گلخانه، محل تلاقی پوشش های نایلونی، نصب پنجره ها و سایر لوازم و اتصالات گلخانه استفاده می گردد.

فرم این اتصالات به شکل U، H، نیم دایره و غیره است. بسته به نوع پروژه، ظاهر گلخانه و نوع طراحی، از انواع این اتصالات به تعداد مورد نیاز استفاده می شود. ضخامت این اتصالات نیز بسته به محل نصب متفاوت می باشد. به عنوان مثال اتصالات گلخانه برای سازه سقف دارای ضخامت 1، 1.5 و 2 میلیمتر هستند و ضخامت آنها در قسمت ستون ها، 2.8 و 3 میلیمتر می باشد.

انواع اتصالات گلخانه برای سازه ها و ساخت آن در دسته سبک، کشاورزی، صنعتی و سنگین قرار می گیرند. بسته به نوع و سایز گلخانه باید یکی از آنها را انتخاب نمود.

مقاوم سازی اتصالات ساخت گلخانه

اتصالات گلخانه جزئی از تجهیزات آن هستند که در تماس مستقیم با محیط بیرون و شرایط آب و هوایی آن قرار دارند. به  همین دلیل این اتصالات برای مقاوم سازی و جلوگیری از زنگ زدگی و ایجاد هزینه های سنگین تعمیرات، در معرض فرایند گالوانیزاسیون به شیوه گرم قرار می گیرند.

به همین دلیل لوله و اتصالات گلخانه ها را که معمولا از جنس فولاد هستند با پوشش هایی از جنس روی به شیوه سرد یا گرم، گالوانیزه می کنند تا در طی فصول مختلف مقاومت بالایی از خود نشان دهند. توجه داشته باشید که اتصالات گالوانیزه گلخانه به همراه لوله ها که به شیوه گرم پوشش داده شده باشند، مقاومت و استحکام بالاتری دارند و در نتیجه قیمت خرید آنها نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه تا سالیان طولانی می توانید از آنها استفاده کنید و هزینه های آینده خود را به شدت کاهش دهید.

اتصالات گلخانه

اتصالات گلخانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

همانطور که تا الان گفته شد، اتصالات گلخانه جزو مهمترین اجزای سازه و اسکلت آن به شمار می روند و طبیعتا حساسیتی که روی ویژگی های کیفی و ساخت آنها وجود دارد بسیار بالاست. به صورت پراکنده به این ویژگی ها اشاره شده اند اما در این قسمت به طور خاص به این موضوع پرداخته ایم که به نوعی راهنمای خرید اتصالات گلخانه هم هستند:

  • سایز، شکل و کارایی اتصالات گلخانه باید متناسب با مدل های سبک، کشاورزی، صنعتی و یا گلخانه های سنگین باشد. به همین دلیل یکی از بزرگترین اشتباهات برای کاهش هزینه های ساخت و نصب گلخانه ها استفاده از مدل سبک به جای صنعتی یا غیره می باشد. توجه به این ویژگی بسیار حیاتی است.
  • ویژگی اتصالات هر گلخانه متناسب با محل نصب و نوع اتصال تعیین می شود. به عنوان مثال اتصالات لوله گلخانه ای با اتصالاتی که برای قرارگیری لوازم و تجهیزات استفاده می شوند کاملا متفاوت هستند. معمولا برای اتصال لوازم و تجهیزات از نوع با ضخامت کمتر استفاده می گردد.
  • کاربرد هر یک از اتصالات در گلخانه ها با شکل آنها تناسب دارد به همین منظور بسته به محل و نوع نصب، یکی از انواع U، H، نیم دایره و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.
  • ضخامت هر یک از اتصالات برای سقف و ستون و سایر اجزای گلخانه متفاوت می باشد. در واقع هر چقدر تحمل بار یک ناحیه بیشتر باشد، باید از اتصالاتی با ضخامت بیشتر استفاده نمود. این ویژگی باعث شده تا استحکام و دوام تمامی بخش های گلخانه تضمین شده باشد.
  • شیوه ساخت و تولید اتصالات به نحوی است که با وجود وزن کم، استحکام بالایی داشته باشند مخصوصا زمانی که با روش غوطه وری داغ، روکش روی، قرار می گیرد تا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت پیدا کنند.
  • وزن کم اتصالات باعث شده تا سرعت نصب بسیار زیاد باشد.
  • بهترین نوع لوله های گلخانه ای با توجه به انواع اتصالات گفته شده، سایز 1.2 تا 6 اینچ می باشد. انتخاب این سایز باعث می شود تا بست اتصالات گلخانه به خوبی در جای خود محکم شود. از طرفی هم بهترین سایز اتصالات برای این نوع لوله ها، سایز 1.2، 1 و 3.4 اینچ است. البته سایزهای دیگری هم موجود هستند که بسته به نظر مشتریان قابل تولید و استفاده است.

بست اتصالات گلخانه

کاربرد بست گلخانه در اتصال و مهار لوله های مورد استفاده در انواع گلخانه ها می باشد که مشابه با سایر اجزاء، گالوانیزه می شوند. اتصالات لوله های گلخانه به کمک این بست ها محکمتر می شود که سایز و فرم های مختلفی دارند. از انواع آن می توان به بست چهار پیچ، بست سرتاج، بست تسمه ای و غیره اشاره کرد.

انواعی از بست گلخانه هم هستند که برای محکم کردن اتصالات ستون، کمان گلخانه، ناودان و غیره استفاده می شوند. مشابه با کلیه اتصالات، کیفیت ساخت و ماندگاری بالا و ضخامت مناسب آنها بسیار حائز اهمیت است.

قیمت اتصالات گلخانه ای

هزینه خرید اتصالات گلخانه ای بسته به نوع گلخانه متغیر می باشد. قیمت نهایی خرید اتصالات بستگی به تعداد، سایز، نوع فرم و شکل، شیوه گالوانیزاسیون (گالوانیزاسیون سرد، غوطه وری داغ، اسپری کردن، رنگ آمیزی با خاک روی یا پوشش دهی مکانیزه) چون بر روی مقاومت اتصالات تأثیر مستقیم دارد، ضخامت و برند سازنده دارد. توصیه ما خرید از مراکز معتبر فروش اتصالات گلخانه ای است که تمامی محصولات از کیفیت و ماندگاری بالا برخوردار هستند.

جهت مشاوره و خرید اتصالات گلخانه می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید اتصالات گلخانه : ۰۲۱۴۱۸۰۵