اتصالات لوله های برق به چه صورت هستند؟

نویسنده : پتروکاسپین موضوع : مقالات پتروکاسپین بدون دیدگاه

لوله ها و اتصالات لوله های برق به روش های مختلفی انجام می شود. هر یک از لوله های مورد استفاده، دارای خم ها و انشعاب های گوناگونی می باشند. از این رو به روش های متعددی نیز برای اتصال نیاز دارند. از مهمترین روشهای اتصال لوله ها، می توانیم به زانو، چهار راه، بوشن و سه راه اشاره کنیم.

هر یک از این اتصالات عملکرد متفاوتی داشته، و به منظور خاصی استفاده می شوند. پیش از این که در مورد اتصالات لوله های برق اطلاعاتی بدست آورید، باید بدانید اصلا لوله های برق به چند نمونه تقسیم می شوند. زیرا نوع لوله، میزان قطر آن، و حتی جنس لوله نیز برای انجام و انتخاب روش اتصال حائز اهمیت است.

نمونه های مختلفی می توان از لوله های برق بیان نمود. لوله های فولادی، لوله های پی وی سی، لوله ها خرطومی فلزی، لوله های خرطومی پلاستیکی و.. از این دست لوله های برق به شمار می روند. اما مهمترین لوله هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، لوله های پی وی سی، و لوله های فولادی هستند.

زیرا این لوله ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده، و به همین دلیل نیز در صنعت بیشتر به کار می رود. حال بهتر است بدانیم از چه نوع اتصالات لوله های برق برای این لوله های پرکاربرد باید استفاده شود.

انواع اتصالات لوله های برق کدامند؟

اولین نوع از نمونه های اتصال تبدیل می باشد. زمانی که شما بخواهید از یک جعبه تقسیم سه یا چهار راه استفاده نمایید، این جعبه های تقسیم دارای سوراخ های یک اندازه ای هستند، که باید از طریق لوله های کم قطر، انشعاب بگیرند. به همین دلیل نیاز به تبدیل دارند.

اتصالات لوله های برق

بوشن ها

نوع دوم بوشن ها می باشند. از این اتصالات لوله های برق زمانی استفاده می شود، که دو لوله هم قطر باید به یکدیگر متصل شوند. حتما شما هم با لوله هایی مواجه شده اید، که از طول کوتاهی برخوردار هستند. برای این که بخواهید لوله دیگری را به این لوله متصل نمایید، باید از بوشن استفاده کنید.

بیشترین کاربرد اتصالات لوله های برق بوشن، برای اتصال لوله ها به تابلو های فیوز، جعبه های تقسیم چهارگوش، قوطی های کلید، و … می باشد. البته جعبه های تقسیم چهار گوش برای این مورد اتصالات استفاده می شود، که بدون رزوه باشند. باید حتما برای این جعبه ها، از نمونه های خاص بوشن ها، از جنس برنج استفاده کنید.

زانو ها

نوع سوم اتصالات لوله های برق زانو ها هستند. ممکن است نیاز به استفاده از لوله های خم شده داشته باشید. اما خم کردن لوله ها با استفاده از لوله خم کن ها، در بیشتر مواقع ممکن نیست. از این رو به جای صرف زمان بسیار زیاد و خم کردن موفقیت آمیز یا ناموفق لوله ها، می توانید از زانو استفاده کنید.

این زانوها آماده بوده، و سرعت کار شما را نیز افزایش می دهند. برای این که بتوانید دو لوله نود درجه را به هم متصل کنید، کافیست از زانو یا دو راهی به عنوان یکی از نمونه های اتصالات لوله های برق استفاده نمایید.

جعبه های تقسیم گرد

جعبه های تقسیم گرد نوع چهارم از اتصالات هستند. استفاده از این دستگاه ها، برای ارتباط لوله ها با یکدیگر، و گرفتن انشعاب از سیم های داخل جعبه، لازم است. یکی از نمونه های جعبه های تقسیم، جعبه های تقسیم گرد هستند. این جعبه ها از یک تا چهار راه، ساخته شده اند، و دارای جنس و اندازه های متنوعی می باشند.

اتصالات لوله های برق

اتصالات درب دار

پنجمین اتصالات لوله های برق، اتصالات درب دار می باشند. زمانی که مسیر کاری طولانی بوده، و در طی مسیر بیش از دو خم استفاده شده است، و در موارد دیگر که از دوراهی، انشعاب لوله، سه راهی، زانویی درب دار و .. استفاده شود، نیاز به این نوع اتصالات خواهیم داشت.

البته اگر در مسیر عبور فنر، بیش از دو خم استفاده شود، این مسئله می تواند مشکل ایجاد نموده یا حتی غیر ممکن باشد. اما باز هم می توان از اتصالات درب دار استفاده نمود. این نکته را به خاطر داشته باشید که این محفظه ها، دارای حجم کمی هستند. به همین دلیل انشعاب گرفتن از سیم ها مجاز نمی باشد.

به همین دلیل بیشتر از این اتصالات لوله های برق برای هدایت بهتر فنر ها، و سهولت کار سیم کشی استفاده می شود.

درپوش ها

از درپوش ها بیشتر برای مسدود نمودن یک یا چند مورد از سوراخ های جعبه تقسیم های گرد، استفاده می شود.

اتصالات فولادی

اتصالات پی وی سی

این نوع اتصالات در اصل به چسب های مخصوص پی وی سی نیاز دارند. تا بتوانند اتصالات کامل و محکمی داشته باشند، و اب به داخل لوله ها نفوذ نکند. بهتر است بگوییم لوله های پی وی سی، خود دارای اتصالات مخصوصی می باشند، که شامل بوشن، سه راهی و زانو های در دار، دو راهی، زانوی معمولی، چهار گوش، قوطی کلید، و جعبه تقسیم گرد می شود.

این اتصالات لوله های برق کاملا منحصر به موارد صنعتی هستند، و از تمامی تجهیزات لازم برخوردار هستند.

جعبه تقسیم های سه راهی و چهارگوش

از این جعبه ها در مسیر هایی استفاده می شود، که دارای لوله های مختلفی هستند. البته سوراخ های این جعبه ها، دارای رزوه نمی باشد. پس باید برای اتصال لوله درون این جعبه ها، از بوشن های برنجی استفاده شود. در اصل جعبه های تقسیم، به عنوان محلی برای گرفتن انشعاب های متعدد از سیم اصلی بوده و جهت تغذیه محل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

سه راهی ها نیز از دیگر اتصالات لوله های برق به شمار می روند، که شباهت فوق العاده ای به جعبه های تقسیم دارند. از این سیستم ها نیز به منظور گرفتن انشعاب، از یک مسیر استفاده می شود. بر روی سه راهی ها یک در پوش قرار می گیرد، و اتصالات سیم ها از داخل آن همچون جعبه های تقسیم صورت می گیرد.

علاوه بر اینها باید بدانید، نیاز به بست لوله های متعددی نیز خواهیم داشت. که این بست ها نیز عموما از جنس فلز، یا پی وی سی هستند.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان پتروکاسپین در زمینه ی خرید اتصالات لوله های برق ،پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

021-41805